Listy z Kongo: Świąteczne rysunki i Paczka wielkanocna

2년 전

Gwoli przypomnienia: Od początku 2018 roku, na Polish prowadzimy adopcję Teresy - dziewczynki z Kongo. Aktualnie chodzi do 1 klasy szkoły podstawowej. Ma rodziców i dwójkę rodzeństwa, niestety sytuacja jej rodziny nie jest zbyt dobra i rodziców nie stać na opłacenie ich edukacji. Koszty związane z jej wykształceniem wzięła na swoje barki społeczność Polish, a zabezpieczeniem adopcji jest konto @kurator-polski. Teresa posiada też niewielkie środki ulokowane w innych kryptowalutach (około 200 zł).

W Kwietniu udało się nam ufundować paczkę wielkanocną dla Teresy i jej rodziny. Serdecznie dziękuję @bowess i @glass.wolf za wsparcie akcji. Dziękuję również @pkocjan za Steemiaki i wszystkim innym osobom które wspierały i wspierają adopcję.

Minęło trochę czasu i dotarły do mnie rysunki wykonane przez Teresę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Na odwrocie kartki był też list, brzmiący w wolnym tłumaczeniu córki @lesiopm

Teresa uczęszcza do pierwszej klasy szkoły podstawowej w szkole katolickiej. Jeszcze nie potrafi nic pisać, ale narysowała dla Państwa szopkę Bożonarodzeniową żeby okazać swoje szczęście. Radzi sobie dobrze w szkole, na razie jest w okresie egzaminow, wyślemy Państwu potem wyniki. Życzymy Państwu wesołych świąt, dziękujemy bardzo i niech Bóg was błogosławi w 2019.

Otrzymałem również maila na temat paczki, niestety Siostra która zajmuje się rodziną nie zrobiła zdjęcia zakupów. Poprosiłem też aby podała zarobki i przykładowe ceny w Kongo. Oto mail, z moimi dopiskami w nawiasach kwadratowych:

Kochana Katarzyno, Otrzymałam Twój Mail, za ktory serdecznie dziękuję, postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Pieniążki dla M. Thérèse podałam jej mamie. Zrobiła zakupy : te sukienkę którą miala na sobie, a w opakowaniu były buty, skarpetki, spódniczka, bluzki i rzeczy spodnie, jak majteczki koszulki, to wszystko kosztowało 40$ za resztę kupiła żywność na święta. Ziemniaki, mieso, olej sól,itd.

No tak moglam otworzyć i pokazać w środku co tam było - nie pomyślałam.

Jeśli chodzi o zarobki tutejszych ludzi to wygląda tak. Pielęgniarzom państwo płaci 80$ pracownikom fizycznym 60$ [Miesięcznie]

1$=1700 franków kongijskich
Skopanie pola sąsiadowi (1 dzien)= 2000 fk [Pielęgniarz zarabia dziennie około 6000 fk, a fizyczny - 5000 fk]

1 pączek 100fr, tyle samo bułka
1 kg mięsa 4$ [6800 fk] , 12 ziemniaków (500f)
Worek cukru (50kg) 39$
Warzywa sprzedaje się miskami albo na sztuki 5 pomidorów 400fk

Mundurek szkolny dla dziewczynki 10$ [17000 fk] dla chłopca 18$ [30600 fk] buty 10$ zakryte, sandałki 5-8$ w zależnosci z jakiego materialu zrobione.

Nie wiem co by jeszcze:

Jesli chodzi o zbudowanie domu to do 3 tyś $ dom z drewna. Z cegly 5000$.
Jedna blacha kosztuje 11$ na dom sredniej wielkosci, trzy pokoje I salon dla gosci potrzeba 21 blach.
Worek cementu 14$.
Dom z blota kosztuje 1000$, drzwi drewniane 80$, metalowe 100$ okno 40$.
Piasek wywrotka kosztuje 55$.

Myśle ze wszystko mniej wiecej opisałam. Pozdrawiam serdecznie. Z Modlitwa, s Dominika.

Adopcja ogólnie znajduje się w dobrym położeniu finansowym. Zapłacone jest wszystko do marca 2020. Jeśli jednak ktoś chciałby wspomóc zbiórkę, podaję dane do przelewu:

Tytuł: Adopcja Serca - M.T. Asifiwe

Adres: ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
Konto bankowe: PKO BP I o/Wrocław 05 1020 5226 0000 6402 0025 8103

Środki można też wpłacać na konto @kurator-polski, posłużą jako rezerwa.

Dodatkowo @assayer zapowiedział pomoc, fundując nagrodę 10 zł za każdy wpis w ramach specjalnej edycji Tematów Tygodnia, aż do wyczerpania środków.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

!tipuvote 5 hide

Posted using Partiko Android

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.27$. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY.

@wadera

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD