Anophthalmus hitleri, czyli o organizmach nazwanych od znanych osób

3년 전

Naukowcy muszą wymyślać tysiące nowych nazw organizmów rocznie. Nic więc dziwnego, że trafiają się wśród nich też dosyć niecodzienne pomysły. Sporą popularnością wydaje się cieszyć nazywanie niektórych gatunków na cześć sławnych osób. Okazuje się, że badacze mają ku temu swoje powody.

Odkrywca nowego gatunku dostaje możliwość nadania mu nazwy jaka mu się żywnie podoba. Musi przestrzegać jedynie kilku reguł, przykładowo nazywanie swojego odkrycia od samego siebie nie jest przychylnie widziane. Często trafiają się zwierzęta lub rośliny nazwane na cześć ukochanej osoby albo znajomych naukowców. Innym trendem jest inspirowanie się imionami znanych osób.

Niektórzy robią to by po prostu upamiętnić swojego ulubionego piosenkarza lub aktora. Często jednak za nazywaniem organizmów od celebrytów stoją też inne powody - przyciąga to uwagę mediów i dzięki temu można nagłośnić jakiś problem związanym z danym gatunkiem.

Neoplapa donaldtrumpi; Wikimedia

Ćma Donalda Trumpa

Dobrym przykładem może być ćma Neoplapa donaldtrumpi. Jej odkrywcy złote ubarwienie na głowie owada przypomniało fryzurę Donalda Trumpa. Celem nadania takiej nazwy było zwrócenie uwagi na problemy wrażliwych ekosystemów w Ameryce, które mogą zawierać jeszcze wiele nieodkrytych gatunków. Dr Vazrick Nazari, bo tak nazywa się naukowiec, który odkrył ćmę ma nadzieję, że prezydent uczyni ochronę tych ekosystemów swoim priorytetem. Nazywanie organizmów od amerykańskich prezydentów jest swego rodzaju tradycją. Barack Obama ma już dziewięć stworzeń noszących jego imię.

Mucha Billa Gatesa

Eristalis gatesi to gatunek muchy, który występuje tylko w jednym miejscu na świecie – w wilgotnych lasach w wysokich górach Kostaryki. Swoją nazwę zawdzięcza współzałożycielowi firmy Microsoft, Billowi Gatesowi. Miała to być forma podziękowania za jego wkład finansowy w rozwój dipterologii, czyli nauki zajmującej się badaniem muchówek. Współpracownik Gatesa – Paul Allen wcale nie może czuć się gorszy, również dostał bowiem muchę noszącą jego imię, Eristalis alleni.

Paprocie Lady Gagi

Lady Gaga dostała w prezencie aż 19 gatunków paproci nazwanych na jej cześć. Jej imię nosi bowiem całym rodzaj Gaga. Jest ona jedną z niewielu osób, które dostąpiły takiego zaszczytu. Dobór imienia nie jest to przypadkowy. W kodzie genetycznym paproci występuje sekwencja GAGA, a w dodatku niektóre gatunki mogą przypominać jej nietypowe sceniczne kostiumy. Naukowcy stwierdzili, że chcą w ten sposób docenić jej walkę o równość i prawo do wyrażania siebie.

Chrząszcz Dartha Vadera

Nie trzeba nawet być rzeczywistą postacią żeby dostać własnego chrząszcza. Fikcyjni bohaterowie też mają zwierzęta ochrzczone ich imieniem. Przykładem jest tutaj Agathidium vaderi. Owad został nazwany od słynnego Dartha Vadera z "Gwiezdnych wojen" z powodu pancerza, który przypominał badaczom hełm tej postaci. Istnieje też gatunek gąbki, który nosi imię Spongeboba Kanciastoportego.

Robak Nikity Chruszczowa

Organizm nazwany czyimś imieniem nie zawsze musi być powodem do dumy. Rousseau H. Flower tak bardzo nie lubił komunistów, że nazwał odkrytego przez siebie robaka od nazwiska Nikity Chruszczowa, by wyrazić swoją dezaprobatę. Podobno nawet przez korki spowodowane wizytą polityka w Waszyngtonie Flower spóźnił się na ważne spotkanie. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że nazwa robaka - Kruschevia jest prawdopodobnie celowo napisana z błędem. Prawidłowa angielska pisownia nazwiska to Khrushchev.

Nie jest też pewne co należy sądzić o Agathidium bushi. Naukowcy zapewniają, że chodziło o uhonorowanie George'a Busha. Niektórzy jednak uważają, że nazwanie w ten sposób żywiącego się śluzoroślami chrząszcza jest bardziej formą zniewagi, zwłaszcza, że do tego samego rodzaju należy wspomniany wcześniej Agathidium vaderi, którego nazwa pochodzi od czarnego charakteru z "Gwiezdnych wojen".

Anophthalmus hitleri; Wikimedia

Chrząszcz Adolfa Hitlera

Być może najciekawszym przypadkiem na tej liście jest chrząszcz Anophthalmus hitleri nazwany na cześć nie kogo innego jak Adolfa Hitlera. Pomysłodawcą był niemiecki entomolog-amator, Oscar Scheibel. Warto zaznaczyć, że chrząszcz otrzymał swoją nazwę przed II wojną światową, niedługo po tym, jak Hitler został kanclerzem Niemiec. Sam Führer podziękował nawet później za ten zaszczyt. Nie jest jednak do końca pewne czy rzeczywiście intencją naukowca było uhonorowanie Hitlera, bowiem pierwszy człon nazwy można przetłumaczyć jako "ślepy". Kontrowersyjne nazewnictwo pozostało do dziś, ponieważ tradycją jest niezmienianie nazwy jeśli w momencie nadawania nie łamała ona żadnych reguł.
Chrząszcza można spotkać jedynie w około piętnastu jaskiniach na terenie Słowenii. Po wojnie owad ten stał się popularnym przedmiotem kolekcjonerskim wśród zbieraczy nazistowskich pamiątek. Nie przeszkadza im fakt, że jest on pod ochroną ani nawet jego wysoka cena. Istnieje już cały czarny rynek handlujący Anophthalmusem hitleri, a ceny mogą dochodzić nawet do 6000 zł. Kolekcjonerzy spowodowali niestety, że gatunek ten jest już bardzo bliski wyginięcia.

Na koniec jeszcze polskie akcenty. Możemy do nich zaliczyć rodzimego chrząszcza Aegomorphus wojtylai nazwanego na cześć Karola Wojtyły oraz dwa organizmy nazwane od Fryderyka Chopina: chilijską ćmę Fernandocrambus chopinellus i peruwiańską roślinę Dendrophorbium chopinii. Dwa pierwsze gatunki zostały zostały odkryte przez Polaków, a trzeci przez Portugalczyka, który jest po prostu fanem muzyki Chopina.

Po więcej ciekawych faktów upvotuj, resteemuj i followuj. Dzięki!

źródła:
https://motherboard.vice.com/amp/en_us/article/xwgaan/why-so-many-new-species-are-named-after-celebrities
https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=94886658
https://edition.cnn.com/2016/05/04/living/organisms-with-celebrity-names/index.html
https://www.smithsonianmag.com/science-nature/the-worlds-strangest-scientific-names-14139154/
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/fans-exterminate-hitler-beetle-6232054.html
Ilustracje na licencji Creative Commons lub Public Domain

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Interesujące

·

Upvoted ☝ Have a great day!

Upvoted ☝ Have a great day!