Jak założyć własne państwo

3년 전

Mikronacja to niewielkie terytorium, które deklaruje niepodległość, ale nie jest uznawane na arenie międzynarodowej. Władze innych państw traktują je zwykle jako swego rodzaju folklor. Mimo to, ludzi, którzy chcą mieć własny kraj, nie brakuje. Dlaczego powstają takie twory? Oto kilka przykładów.

9999.png

Republika Molossii, wikimedia

Ominięcie przepisów prawnych

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
Sealandwybrzeże
Wielkiej Brytanii
19670,004 km²50

Sealand, znana też w Polsce jako Sealandia, to chyba najsłynniejsza mikronacja. Znajduje się na opuszczonej platformie przeciwlotniczej niedaleko wybrzeża Anglii. W 1967 roku zajął ją niejaki Roy Bates, który w Wielkiej Brytanii miał problemy prawne wynikające z prowadzenia pirackiej rozgłośni radiowej. Chcąc kontynuować działalność, ogłosił platformę niezależnym księstwem. Wkrótce miało ono już własną konstytucję, walutę, flagę i hymn.

Historyczne zawiłości

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
SeborgaWłochy95414 km²320

Zupełnie innym typem mikronacji jest Seborga. Tradycje niepodległościowe tej włoskiej miejscowości sięgają aż do roku 954, kiedy to hrabia Guido podarował ją w prezencie zakonowi benedyktynów. Obszar pozostawał w granicach państwa, jednak nie sprawowało ono nad nim realnej władzy. W latach 50-tych grupa mieszkańców oficjalnie ogłosiła niepodległość, twierdząc, że kupno miasteczka przez Sardynię w XVIII wieku nie miało mocy prawnej, a dodatkowo Seborga nie brała samodzielnego udziału w zjednoczeniu Włoch i powinna być oddzielnym państwem.

Marzenia o własnym państwie

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
MolossiaUSA19990,0053 km²33

Kevin Baugh, ekscentryczny mieszkaniec Nevady po prostu od zawsze chciał mieć własne państwo. Swoje marzenie spełnił w końcu w 1999 roku, kiedy oficjalnie ogłosił niepodległość swojej rodzinnej posiadłości i nazwał ją Republiką Molossii. Obecnie jego mikronacja ma 33 mieszkańców, wliczając w to kilka zwierząt i posiada też kolonię w postaci działki zakupionej w Kalifornii.

Rodzaj żartu

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
oouo.pngWallachiaCzechy1997?27

Tomáš Harabiš, czeski fotograf, w 1997 roku założył na terenie swojego kraju królestwo o nazwie Wallachia i mianował znanego aktora, Bolka Polivkę, na króla. Jak sam twierdzi, zrobił to po prostu dla żartu. Nowe państwo szybko stało się sporą atrakcją turystyczną w Czechach, ale doprowadziło też do konfliktu o pieniądze i władzę między założycielem i królem.

Forma protestu

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
GlacierChile/Argentyna2014?100 000

W 2014 roku aktywiści Greenpeace wykorzystując luki prawne dotyczące własności lodowców, stworzyli na granicy Chile i Argentyny nowe państwo, które nazwali Glacier Republic. Akcja miała zwrócić uwagę na kopalnie powstające w tym rejonie, które przyczyniają się do niszczenia lodowców. Już w kilka dni 40 000 osób poparło inicjatywę ogłaszając się obywatelami "państwa".

Polityczna symulacja

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
Reunionzamorskie
terytorium Francji
1997?900

Święte Imperium Reunionu położone jest na należącej do Francji wyspie o tej samej nazwie, na Oceanie Indyjskim. Założone zostało w latach 90. przez kilku brazylijskich studentów prawa jako rodzaj eksperymentu, który miał na celu stworzenie politycznej i konstytucyjnej symulacji. Mimo, że oficjalnie nie dysponuje własnym terytorium, to jest dziś jedną z prężniej działających mikronacji.

Projekt artystyczny

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
Elgaland-Vargaland?1992?980

Dwóch szwedzkich artystów, Carl Michael von Hausswolff i Leif Elggren, w 1992 roku ogłosiło w gazecie nowy projekt artystyczny − stworzenie niepodległego państwa, które nazwali Elgaland-Vargaland. Jak stwierdzili jest to "największe i najludniejsze Królestwo na Ziemi, w skład którego wchodzą granice międzypaństwowe, jak i Przestrzeń Cyfrowa oraz wszystkie inne stany egzystencji".

Zwykłe oszustwo

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
okok.pngMelchizedekOcean Spokojny1990??

Nie każdy założyciel mikronacji ma niewinne intencje. Mark Pedley, działający także pod wieloma różnymi pseudonimami, zgłosił roszczenia do kilku wysepek na Pacyfiku i nazwał je Dominium Melchizedeka. Jako że w czasie przypływu całe państwo znajdowało się pod wodą, prowadził on interesy z “ambasady” w Teksasie. Szybko okazało się, że całe przedsięwzięcie było jedynie próbą wyłudzenia pieniędzy poprzez sprzedaż fałszywych dokumentów. Oficjalnie założyciel został uznany za zmarłego, choć niektórzy twierdzą, że wciąż żyje.

Próba stworzenia utopii

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
LiberlandSerbia/Chorwacja20157 km²150 000

Samozwańcze państwo stworzone przez czeskiego aktywistę Víta Jedličkę okupuje teren gdzieś pomiędzy Serbią i Chorwacją, do którego żaden kraj nie wysuwa roszczeń. Czech postanowił stworzyć państwo na własnych zasadach, które będzie oazą wolności, bez podatków i rozbudowanego aparatu państwowego i któremu będzie przyświecać hasło „Żyj i pozwól żyć”. Chęć zostania obywatelem Liberlandu może zgłosić każdy.

Prezent dla córki

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
ooo.pngSudan PółnocnySudan/Egipt2014??

Być może najciekawszą historię ma Królestwo Sudanu Północnego. Zostało ono założone Amerykanina, który pojechał na granicę sudańsko-egipską, gdzie znalazł niewielki obszar nienależący do żadnego państwa i umieścił tam swoją flagę. Wszystko to zrobił, by spełnić marzenie córki, która zapytała go czy mogłaby zostać prawdziwą księżniczką.

Niezadowolenie z polityki

flaganazwapołożeniezałożeniepowierzchnialudność
obraz 333.pngKabutoKanada/Polska
/Chorwacja
201676,4 km²7162

Jest też przykład z rodzimego podwórka − Królestwo Kabuto utworzone przez Mieszka Makowskiego spod Radomia, który drogą proklamacji zajął tereny w pobliżu Kanady. Dysponuje też enklawami z ograniczoną suwerennością na terenie Polski i Chorwacji. Wszelkie zyski państwowe przekazywane są na cele charytatywne. Ma to być wyraz sprzeciwu wobec polskich absurdów prawnych.

Po więcej ciekawych faktów w przystępnej formie upvotuj, resteemuj i followuj. Dzięki!

więcej na ten temat w internecie: Wikipedia | MicroWiki

bibliografia:
John Ryan, George Dunford, Simon Sellars, Micronations, Lonely Planet, 2006
Mohammad Bahareth, Micronations: For Those Who Are Tired of Existing Incompetent Governments and Are Longing for Something New and Refreshing, iUniverse, 2011
Sześć niby-państw, o których istnieniu nie miałeś pojęcia, Newsweek, 17.04.2015
Tomasz Baliszewski, Nowe państwo w Europie. Liberland ma być oazą wolności, naTemat, 16.04.2015
Katarzyna Wiśniewska, Nowe państwo w Polsce - Królestwo Kabuto. Główna zasada? Żadnej religii, Gazeta Wyborcza,
13.12.2016
Tomasz Klarecki, Cienie raju podatkowego, Bankier.pl, 02.01.2002

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending
  ·  3년 전

Takie zestawienia miło się czyta. Czekam na więcej @megasuperextra

·

Dzięki :) Mam już zapas tematów

Ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało :)

·

Dziękuję, miło mi :)

Bardzo ciekawe zestawienie. Ze wszystkich wymienionych państw, jedyną znaną mi nazwą jest Liberland.

·

Dzięki :) Jest jeszcze dużo więcej, ale wybrałem tylko kilka z tych bardziej charakterystycznych