Kaczor Donald, kangury, wiatraki i kokosy, czyli losowe ciekawostki

3년 전

Wszyscy lubimy ciekawostki. Nic więc dziwnego, że w internecie są ich ogromne ilości. Oto kilka wybranych, wyjątkowo ciekawych, na które natknąłem się pisząc poprzednie artykuły, ale nigdy nie miałem okazji ich wykorzystać.


Ewidentnie zły przykład dla dzieci; fot. Publicdomainpictures
1. Komiksy z Kaczorem Donaldem są zakazane w Finlandii, ponieważ nie nosi on spodni
W 1978 roku podczas posiedzenia fińskiego Komitetu do spraw Młodzieży zdecydowano żeby zakazać sprzedaży komiksów ze słynnym kaczorem. Komitet stwierdził, że skoro publikacje te skierowane są do dzieci, to Donald nie jest dobrym przykładem do naśladowania, ponieważ chodzi bez spodni. Zakaz ten nie został zniesiony do dziś.

2. Nazwa kangur oznacza dosłownie "nie rozumiem cię"
Kiedy odkrywcy James Cook i Joseph Banks po raz pierwszy napotkali kangura podróżując po Australii zdziwieni zapytali lokalnych mieszkanców jak to zwierzę się nazywa. "Gangurru" - odpowiedział jeden nich. Podróżnicy wzięli to za ichniejszą nazwę, jednak w rzeczywistości w lokalnym języku oznacza to "nie rozumiem cię".

3. Wszystkie wiatraki obracają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara oprócz tych w Irlandii
Jak poznać, że jesteś w Irlandii? Wiatraki obracają się w inną stronę niż gdziekolwiek indziej. We wszystkich krajach świata ruch wiatraków jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara. W Irlandii tradycją jest jednak budowanie wiatraków obracających się z godnie z ruchem wskazówek zegara. Uzyskuje się to dzięki innemu ułożeniu łopat.


Uwaga na spadające kokosy!; fot. Wikimedia, Phil Whitehouse
4. Rocznie więcej osób jest zabijanych przez spadające kokosy niż przez rekiny
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, rekiny rzadko atakują ludzi. Rocznie średnia liczba osób zabitych przez te zwierzęta wynosi mniej niż jeden. O wiele bardziej niebezpieczne są kokosy. Uderzenie w głowę takim spadającym z dużej wysokości orzechem kokosowym może nierzadko spowodować poważne obrażenia lub w skrajnych przypadkach śmierć. Rocznie w ten sposób ginie kilkadziesiąt osób.

5. W języku tagalog słowo paasaulanhin oznacza sytuację, w której dwie idące z naprzeciwka osoby chcą sobie ustąpic, ale wchodzą sobie w drogę
Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji. Idąc ulicą widzisz kogoś zmierzającego w twoim kierunku, chcesz przejść, ale cały czas wchodzicie sobie w drogę. W tagalog, języku używanym na Filipinach jest na to specjalne określenie: paasaulanhin (wymawiaj pasulanin). Może w polskim też przydaloby się takie słowo.

6. W związku z tym, że artykuł został opublikowany w ostatnich minutach prima aprilis, wszytskie powyższe ciekawostki są nieprawdziwe.
Cztery z powyzszych punktów to nieprawdziwe informacje, które można znaleźć w internecie, a jeden został całkowicie zmyślony na potrzeby artykułu. Co najciekawsze, istnieją ciekawostki podobne do każdej z pięciu powyższych, które są prawdziwe. Historia z kangurem to fikcja, jednak nazwa miasta Abidżan prawdopobnie wywodzi się z podobnego nieporozumienia. Komiksy z Kaczorem Donaldem są legalne w Finlandii, ale na przykład prawdą jest, że guma do żucia jest nielegalna w Singapurze. Nie ma dokładnych statystyk dotyczących ilości osób zabitych przez kokosy, ale prawdą jest, że rocznie więcej ludzi ginie w wyniku wypadków podczas robienia selfie niż w wyniku ataku rekina. Kierunek kręcenia się wiatraka nie zależy od kraju, ale prawdą jest, że karuzele w Wielkiej Brytanii najczęściej obracają się odwrotnie niż w innych krajach. Nie istnieje słowo paasaulanhin, ale można znaleźć mnóstwo podobnych, nietypowych określeń, które faktycznie istnieją w innych językach.

Tak więc warto sprawdzać informacje, na które natrafiamy online, nie tylko pierwszego kwietnia. Dużo internetowych ciekawostek jest zmyślonych, a przecież można znaleźć mnóstwo równie ciekawych rzeczy, które są prawdą.

źródła:
John B. Haviland, "A last look at Cook's Guugu-Yimidhirr wordlist, 1974
http://www.statoids.com/uci.html
https://www.snopes.com/fact-check/fowled-out
https://sso.agc.gov.sg/SL/272A-RG4?DocDate=20161028
https://skeptics.stackexchange.com/questions/10989/do-windmills-in-ireland-turn-clockwise-unlike-the-rest-of-the-world
http://www.americanaantiques.net/index.php?p=page&page_id=Introduction-to-carousel-art
https://www.snopes.com/fact-check/coconuts-kill-more-sharks
https://www.telegraph.co.uk/technology/11881900/More-people-have-died-by-taking-selfies-this-year-than-by-shark-attacks.html
Ilustracje na licencji Creative Commons lub Public Domain

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Congratulations @megasuperextra! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard Ranking update - A better rich list comparator
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Congratulations @megasuperextra! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!