Kurczak, który żył bez głowy

3년 전

Karaluchy mogą podobno przeżyć bez głowy ponad tydzień. Wszystko to jest jednak niczym w porównaniu z pewnym kurczakiem z Kolorado o imieniu Mike, który żył jeszcze przez półtora roku po odcięciu głowy. Jak to możliwe?

Nieudana egzekucja

10 września 1945 Lloyd Olsen, mieszkaniec niewielkiej farmy w miejscowości Fruita w stanie Kolorado chciał przyrządzić sobie kurczaka na kolację. Robił to już kilkadziesiąt razy. Tym razem wybór padł na pięciomiesięcznego, bezimiennego wówczas jeszcze ptaka. Ku zdziwieniu farmera, zwierzę po odcięciu głowy wcale nie umarło. Zdarza się, że kurczaki żyją albo nawet biegają jeszcze przez kilka sekund po dekapitacji. Mijały jednak godziny, a Mike nadal żył. Zakłopotany hodowca widząc, że ptak wciąż wykazuje chęci do życia, postanowił go oszczędzić.

Badania naukowców

Po tygodniu wybrał się na Uniwersytet Utah, by pokazać kurczaka naukowcom. Tam ustalono, że Mike, bo tak nazwał zwierzę jeden z uczonych, przeżył, ponieważ ostrze siekiery cudem ominęło aortę, a kurczakowi pozostała większa część pnia mózgu, który odpowiada za kontrolę większości czynności ruchowych. Dodatkowo na zakończeniu rany powstał skrzep, dzięki czemu nie wykrwawił się on na śmierć. Stwierdzono, że zwierzę nie cierpi i pozostaje w całkiem dobrym zdrowiu.

0.jpg
Bezgłowy kurczak Mike; fot. Wikimedia

Życie bez głowy

Mike bez głowy radził sobie naprawdę dobrze. Bez trudu utrzymywał równowagę, próbował nawet piać, choć brzmiało to bardziej jak bulgotanie, przed wizytą gości czyścił pióra. Nie mógł on widzieć, ale zachował za to jedno ucho i co za tym idzie, resztki słuchu. Żeby przeżyć musiał być karmiony przez zakraplacz drobnym ziarnem i wodą. Trzeba było też usuwać mu strzykawką śluz, którym Mike czasem się dławił. Ptak nawet urósł i przytył z 2,5 kg do 8.

Turystyczna atrakcja

Olsen wszędzie zabierał Mike'a ze sobą. Czasem zakładał się o piwo z ludźmi, którzy nie dowierzali, że ma kurczaka bez głowy. Szybko zorientował się, że mógłby zarobić na swoim pupilu. Kiedy historia zaczęła pojawiać się w gazetach, pojawiły się też oferty, by pokazywać kurczaka w objazdowych cyrkach. Wkrótce Olsen i Mike wyruszyli w tournée po całych Stanach. Wszędzie ustawiały się kolejki, by zobaczyć niezwykłe zwierzę. Odwiedzający mogli obejrzeć również zakonserwowaną głowę, nie wiedzieli jednak, że należała ona do innego kurczaka, bowiem głowę Mike'a zjadł wcześniej kot.

Wielka sława

Za oglądanie zwierzęcia Olsen żądał 25 centów i średnio miesięcznie zarabiał w ten sposób 4500 dolarów, co po uwzględnieniu inflacji dałoby dziś około 50 tysięcy. Większość tej kwoty przeznaczył na rozbudowę farmy i zakup nowego sprzętu. Sam kurczak został natomiast ubezpieczony na kwotę 10 tysięcy i miał własnego menedżera. Ludzie masowo pisali listy, niektóre pozytywne, inne nie, kilka było zatytułowanych po prostu "do właścicieli bezgłowego kurczaka z Kolorado", ale i tak dotarły bez problemu.

Śmierć kurczaka

W marcu 1947 roku wracając z tournée, Olsen wraz z Mike'iem zatrzymali się w jednym z przydrożnych moteli w Arizonie. W pewnym momencie kurczak zaczął się dusić, a jego właściciel zorientował się, że nie ma przy sobie strzykawki – prawdopodobnie zostawił ją w poprzednim miejscu pobytu. I stało się nieuniknione – po 18 miesiącach i 7 dniach bezgłowego życia, Mike odszedł. Farmer próbował podobno jeszcze kilka razy stworzyć nowego kurczaka bez głowy, ale wszystkie umierały zaraz po ścięciu.


Rzeźba Mike'a w mieście Fruita; fot. Flickr (David Herrera)

Legenda wciąż żywa

Życie kurczaka Mike'a było tak niezwykłe, że w jego rodzinnej miejscowości pamięć o nim pozostała do dziś. Co roku w trzeci weekend maja odbywa się tam „festiwal bezgłowego kurczaka Mike'a”. Uczestnicy mogą wziąć udział między innymi w biegu na 5 km, rzucie jajkiem, czy kurzym bingo. We Fruita znajduje się również rzeźba kurczaka, a na jego oficjalnej stronie internetowej można kupić koszulki z jego podobizną.

Po więcej ciekawych faktów w przystępnej formie upvotuj, resteemuj i followuj. Dzięki!

bibliografia:
Tamara Barriga, Mike stracił głowę. Dosłownie. I żył dalej, TVN24, 06.01.2017
The chicken that lived for 18 months without a head, BBC, 10.09.2015
Bezgłowy Mike – czyli historia niezwykłego kurczaka, Ciekawe.org, 22.08.2015

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Fajny ciekawostkowy post :)

·

Dzięki dzięki!