Wise - słów kilka o projekcie majacym ambicje odmienić Steem

3년 전

protok_wise.png

Na sam początek mam dla was wersję TL;DR;, trwająca tylko minutkę :)

A tutaj mięsko i same szczegóły :)

▶️ DTube | ▶️ IPFS


Rzadko to piszę, ale w tym przypadku liczę na dużo resteemów :)


Edit: Project Wise jest już dostępny pod adresem https://wise.vote/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Świetne. Już przy Twoim wprowadzeniu oświeciło mnie do czego zmierzasz i według mnie jest to pomysł REWELACYJNY. To taki trochę circle of trust (o ile dobrze zapamiętałem nazwę, a może to było web of trust?) jak w zarządzaniu kodami źródłowymi do kernela linuxowego (przeprasza wszystkich za tak technologiczną analogię ale od razu mi się to skojarzyło i chyba dość pasuje).

W skrócie opiszę jak to działa, bo chciałbym zadać jeszcze pytanie. Działanie społeczności wokół kernela Linuxa rozkminiałem już dość dawno i może nie wszystko dokładnie pamiętam ale ważny jest ogólny pomysł. O tym jakie zmiany trafiają do kodów źródłowych jądra linuksa decyduje jeden człowiek - Linus Torvalds. Przynajmniej teoretycznie. Bo w praktyce to jest to niemożliwe. Ten kod jest OLBRZYMI. Torvalds ma łeb jak sklep ale sam nie byłby w stanie tego ogarnąć. Więc ma kilka zaufanych osób ze społeczności programistów skupionej wokół jądra. Każda z tych osób zna dobrze jakiś obszar. Dla przykładu weźmy sobie (wymyślam tu na bieżąco) na przykład systemy plików. I pan X który się świetnie zna na systemach plików ma niewielki krąg kilku zaufanych osób, z których każda zna się świetnie na jakiejś części tego obszaru - np. pan Y zna się świetnie na niskopoziomowych sterownikach do dysków twardych. No i ktoś dodaje zmianę w jakimś sterowniku. Pan Y się jej przygląda, analizuje pod kątem bezpieczeństwa, jakości kodu itp. No i jeśli wszystko mu się podoba to rekomenduję tę poprawkę panu X. Pan X dostaje tylko info o tym czego ta zmiana mniej więcej dotyczy. Analizuję ją pod kątem np. strategii dla tego obszaru i planów wobec tej części kodu (bo może jest na przykład do usunięcia albo do całkowitego zastąpienia nową itp. itd). Jeśli jednak nie ma uwag przekazuje rekomendację do Torvaldsa i poprawka trafia do kodu. To tak w uproszczeniu - warstw jest pewnie więcej i pominąłem na przykład testy i to, że istnieje wiele wersji kodu kernela.

Powyższe podejście ma swoje oczywiste zalety i mniej oczywiste wady - ale sprawdza się całkiem nieźle. Dla mnie jest niezwykle fascynujące - jak dobrze to działa przy tak ogromnym kodzie i całkowitym rozproszeniu zaufania, wiedzy i kompetencji.

I teraz wreszcie pytanie. Czy w WISE przewidujecie (może kiedyś) wielowarstwowość takich delegacji? Na przykładzie Steemitowym: niech sobie będzie ten Jędrzej, który ogarnia cały obszar o nazwie Zdrowie ale właściwie do specjalizuje się tylko w jakimś kawałku medycyny, więc ze zdrowia wydziela podobszary, np. zdrowe żywienie, stomatologia czy farmacja (i wiele innych). W każdym z tych podobszarów ma eksperta na którego może delegować kawałki jemu oddelegowanych głosów. Albo planować ich redystrybucję. Na przykład w jednym tygodniu te delegowane głosy trafią do zdrowego żywienia a w innym do stomatologii.

Bardzo jestem ciekaw tego eksperymentu. Już się nie mogę doczekać pierwszych efektów.

·

Czy w WISE przewidujecie (może kiedyś) wielowarstwowość takich delegacji?

Tak, myśleliśmy też o tym :)

Chcielibyśmy to w przyszłości także zaimplementować, ale nie ukrywam, że nie będzie to priorytetem, dopóki nie będziemy mieli pewności, że wszystko inne dział dobrze i jest łatwe w użyciu.

Podkreślę jednak, że osobiście chciałbym kiedyś taki system zobaczyć w praktyce w większej skali :)


Swoją drogą, świetny przykład funkcjonowania takiego modelu. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że gdzieś już o tym mniej wiecej słyszałem jak to wygląda w przypadku rozwoju kernela (może nie aż tak dokładnie zdałem sobie z tego sprawę, jak tak to funkcjonuje). A może zadziałała u mnie podświadomość i podpowiedziała mi coś, co wiedziałem/czułem, że zadziałało to gdzieś indziej! :)

[EDIT]

MAM!

Przed chwilą zadałem sobie pytanie, gdzie mogłem o tym słyszeć... i zdałem sobie sprawę, że to mogło być podczas tego jak uczyłem się gita... jakieś dobre 8-9 lat temu :D

I znalazłem! :) Moment od 27m37s! :)

Coś czuje, że użyję dokładnie tego materiału do promocji tego wszystkiego :)

Dzięki! :)

·
·

Network of trust !!! No właśnie :-).

A może zadziałała u mnie podświadomość i podpowiedziała mi coś, co wiedziałem/czułem, że zadziałało to gdzieś indziej!

Czy to ważne czy to Twój oryginalny pomysł czy kompilacja czegoś o czymś kiedyś usłyszałeś? Niespecjalnie. Zresztą podejrzewam, że ktoś kto "wynalazł" koło wcale go nie wynalazł. Znał już koło, tylko znalazł dla niego nowe zastosowanie. (Wrócił pewnie późno do jaskini nachlany po polowaniu z kolegami i kiedy żona rzucała w niego drewnianymi talerzami zauważył, że czasem się fajnie toczą. A co by się stało jakby im w środku wydłubać otwór i wetknąć do niego patyk?).

Według mnie ten pomysł jest naprawdę obiecujący. Kiedy jakieś szczegóły techniczne?

  ·  3년 전

Bardzo mi się ten Wise podoba. Mam już nawet pomysł jak go wykorzystać i to w sposób, który nie został przez Ciebie omówiony :)
Wyjaśnij mi proszę jak wygląda mechanizm wynagradzania kuratorów treści poprzez Wise. Czy to Jędrzej dostanie nagrodę kuratorską, Ty jako zproxowany głosujący czy może obaj? Technicznie oddajecie jeden głos czy obaj jeden za drugim? Duży sens miałoby jeśli to Jędrzej oddaje głos jako pierwszy, a Twój dużo mocniejszy głos "podbija" post tuż za Jedrzejem.

·

Duży sens miałoby jeśli to Jędrzej oddaje głos jako pierwszy, a Twój dużo mocniejszy głos "podbija" post tuż za Jedrzejem.

Tak to na razie działa. W końcu, jeżeli on mówi, że coś jest warte głosu, to sam też powinien na to zagłosować.

Początkowo myślałem, że użytkownik będzie miał po prostu suwaczek i jeżeli on zagłosuje na X%, to chwile potem ja też na X%. Przy testach okazało się jednak, że tak nie może być, bo nowi użytkownicy mają za słaby głos w niektórych przypadkach, przykładowo ich 1% byłby warty mnie niż tzw. DUST_THRESHOLD, więc możliwe, że będą dwa suwaczki, albo osoba zlecająca głos, zawsze będzie oddawała głos na 100% (to akurat proste zmiany będą) - to będziemy testować właśnie przez pierwszy miesiąc :)

·
·

Początkowo myślałem, że użytkownik będzie miał po prostu suwaczek i jeżeli on zagłosuje na X%, to chwile potem ja też na X%.

Jestem niemal pewny, że takie rozwiązanie już istnieje. Łatwo to zaobserwować na przykład tam, gdzie głosuje @kingscrown - chwilę potem jak odda swój głos, pojawiają się głosy od innych użytkowników, ze zdefiniowaną przez nich (tak zakładam) mocą. To samo z głosem na przykład @buzzbeergeek. Nie wiem jakiego narzędzia używają, ale opisane przez Ciebie rozwiązanie już istnieje.

A, no i oczywiście podaję dalej.

·
·
·

narzędzie, które jest spięte z kontem @kingscrown to tzw. trail. Boty głupio śledzą zachowanie wskazanych użytkowników i je naśladują - co ma rzekomo maksymalizować zysk z kuracji.

Problem z trailami jest taki, że osoba śledzona nie ma kontroli nad tymi botami, a właściciel głosu nie ma możliwości wyszczególnienia jak dany głos może być użyty. Jest to bardzo zero-jedynkowa sytuacja.

Albo ufasz komuś kompletnie, że dobrze będzie rządził twoim głosem, albo wcale.

Zaufanie "kompletne" bardzo rzadko istnieje w prawdziwym życiu. Ja mogę być pewien, że znasz się na ważeniu domowego piwa, ale z całym szacunkiem, nie mam pojęcia, czy można Ci zaufać w kwestii oceny, np. która polska piosenka, była by najlepsza na eurowizje :D :)

·
·
·
·

W takim razie nie wyłapałem różnicy pomiędzy Twoim projektem a takim rozwiązaniem. Zrzucam to na karb nieprzespanych nocy ;)

Ja mogę być pewien, że znasz się na ważeniu domowego piwa

Mógłbyś być tego pewien, gdybyś był pewien, że mam jakąś niezawodną wagę ;) Natomiast z całą pewnością znam się na jego warzeniu ;)

Projekt zapowiada się świetnie! Już nie mogę się doczekać jak to wszystko zadziała w praktyce.

Sam wiele razy czułem nieusatysfakcjonowanie, gdy znajdowałem bardzo dobry, wręcz profesjonalny artykuł, przy którym ewidentnie ktoś długo pracował, a zaledwie kilka osób na niego zagłosowało. A swoim upvotem mogłem dorzucić zaledwie kilka centów...

Jest tutaj naprawdę sporo osób, które obracają się w zaledwie paru tagach i mają szansę wychwycić takie perełki z danej dziedziny. A przy okazji znają się na tym temacie. Wise być może pozwoli im poczuć prawdziwą moc i odpowiednio nagradzać osoby, które na to zasługują.

Niezmiernie się także cieszę, że to my - polska społeczność, będziemy mieli okazję testować ten projekt :D

·

Hej, nie wiem gdzie tutaj napisać.
Ale jak zarobiłeś te 444dolary to mozesz je wyplacic? Jak to jest?

·
·

Hej! Można wypłacić. Na Steemit znajdziesz wiele postów tłumaczących jak to wszystko działa. Tutaj masz przykładowy: https://busy.org/@fatesick/kompendium-wiedzy-steemit.

Dodatkowo jeśli chcesz mieć większe pojęcie o Steem i Steemit to polecam obejrzeć to wideo:

A jeśli będziesz miał jakieś konkretne pytania czy wątpliwości, to zapraszam na chat: https://steemit.chat/channel/polish

Na kanale polish znajdziesz wiele osób, które chętnie Ci pomogą. Możesz też napisać tam do mnie wiadomość prywatną. Jednak aby korzystać z chatu musisz się najpierw zarejestrować. Zalecane jest użycie takiej samej nazwy użytkownika jak na Steemit. Ale hasło już wymyśl swoje własne.

·
·

A tutaj masz jeden z poradników jak wypłacić zarobione środki: https://steemit.com/polish/@kryptojanusz/jak-wyplacic-sbd-steem-dollars-na-konto-bankowe

To co ciekawe, to osoba która dostanie duży głos do wykorzystania niż zazwyczaj ma, a dotychczas się jej nie chciało szukać dobrych treści ze swojej dziedziny to zacznie to robić.

Np. kiedy ktoś pisze coś na mało popularny temat to wie, że jest jedną z niewielu osób, która to robi. Ale są też osoby nowe, które nie potrafią tagować, odnaleźć się, a piszą w tym samym temacie.

Wtedy ta osoba z większym stażem zada sobie trudu odnalezienia tych zakopanych treści i wyjęcia ich na powierzchnię. Efekt - nowy zadowolony autor w społeczności - > rozwój.

·

dokładnie tak powstała społeczność tagu #polish :) Na początek to było wręcz przeszukiwanie całego blockchaina Steem (za pomocą https://steemsql.com/), w poszukiwaniu jakichkolwiek treści w jezyku polskim. Autor steemsql zrobił genialną rzecz. Do każdego posta dodawał wykrywanie (z jakimś tam stopniem prawdopodobieństwa) w jakim języku został napisany dany post.

Przeglądaliśmy je wszystkie i informowaliśmy te osoby, że Polska społeczność jest już większa niż może się wydawać, ma swój tag a nawet czat :) Było święto ilekroć przyszła nowa osoba na czat :)

·
·

O kurczę, nie zauważyłem tego, teraz patrzę w bazie, że rzeczywiście to jest jeszcze zapisywane :o, To teraz będę miał rozkminę jak to fajnie wykorzystać

Uważam to za bardzo dobry i ciekawy pomysł.

Nie tylko z względu na treści eksperckie ale chociażby na to w jakim rejonie dany użytkownik eksploruje Steem. Może to poszerzyć pomoc dla autorów w rejonach nie znanych przez delegującego głos a nie tylko z względu na widzę i kompetencje.

·

To też, ale stwierdziłem, że czas już kończyć filmik ;) :)

·
·

Fakt, już 30 minut jest dość zniechęcające dla wielu użytkowników.

·
·
·

dodałem u góry wersję TD;DR; :)

·
·
·

Skoro ktoś nie potrafi skupić się przez 30 min. na czymś wartościowym... pominę dalszy komentarz... może niech wogóle nie rozpoczyna słuchania.
Czasami i dwie godziny to za mało jak się słucha ciekawych wykładow, kursów prowadzonych przez ludzi z pasją.

Uważam że to świetny pomysł!
Jeśli dzięki temu zyskają dobre treści to na pewno warto spróbować. Będę kibicować, powodzenia :)
(klikam resteem oczywiście)

Trzymam kciuki za projekt odkąd usłyszałem że nad nim pracujesz. Myślę, że nie tylko pomoże on zapracowanym whale'om nie marnować SP i wspierać treści na których do końca się nie znają, ale może on zupełnie odmienić kurację takich projektów jak SteemSTEM - gdzie np. zweryfikowane osoby o danym stopniu naukowym, ale słabym koncie mogłyby korzystać nagle np. raz w tygodniu czy miesiącu z 100% VP kilkuset osób z całej społeczności.

No no widze że już jeden z kilku projektów realizujesz😀
Fajna sprawa. A jeśli bym chciał swój głos oddać na zagraniczny post? Może np. Raz na miesiąc lub dwa? Ostatnio zaglądam w polish to nie ogarniam. Za dużo słabych treści. Z automatu mam swoje głosy zapisane dla ulubieńców. Podobają mi się debiuty nowych autorów i niechciałbym ich omijać. Sam obecnie zaniedbałem swoich followersów i społeczność polską. Jestem w końcowej fazie testów botów a dokładnie sell vote i lising SP. Mam na sumieniu twoje zaufanie do mnie i twojej delegacji.
Musze wszystko sobie uporządkować.

·

Przyznam szczerze, że tutaj nie napisałem ani jednej linijki kodu. Ja realizuje

A jeśli bym chciał swój głos oddać na zagraniczny post?

Wszystko będzie możliwe, o ile reguły osoby do Ciebie delegującej na to będą pozwalały.

Strasznie mi imponuje wasza działalność!

·

Steemit ma swoje dobre strony ;)

Ale Ty akurat z nowszych autorów wydajesz się to dobrze rozumieć.

·
·

Oj, zdecydowanie dobre strony :) Chodzi o samą myśl twórczą, która spowodowała, że FB przestaje praktycznie istnieć dla mnie.
ps. po kongresie praw człowieka zrobiono prasówkę :) Znaleźli moje wpisy :)
Pozdrawiam

Resteem :) Powodzenia z nowym projektem :)

Paradoksalnie już obejrzałem na YT ☺
Myślałeś może nad dodaniem miniaturek do Twoich filmów? Chętnie zrobię kilka za darmo

·

mój upvote czeka na to, by tylko Cię wynagrodzić za to! :)

jak wrzucisz tutaj jako odpowiedź do tego komentarza, to z chęcią to ocenię i postaram się Ci zrekompensować spędzony nad tym czas :)

·
·

Hej, ponieważ kompletnie nie wiem jaki styl grafik preferujesz pozwoliłem sobie zrobić kilka wersji. Jeśli któraś z nich Ci pasuje, śmiało używaj. Jeśli któraś jest zbliżona do Twoich oczekiwać lub wiesz co w niej poprawić daj znać ☺️

·
·
·

jak mogę zgłosić małe poprawki, to:

  • niech będzie pierwsza (ze względu na jaśniejsze kolory twarzy)
  • czy mógłbyś usunąć logo Steemit? Swoją drogą to logo Steemit jest nie aktualne :P Jeżeli byś na przyszłość miał używać logo Steemit, to Steemit ma logo zielone.... Natomiast może być logo Steem, czyli tak jakby bez nazwy "Steemit"
    (swoją drogą, jeżeli jeszcze nie do końca czujesz jaka jest różnica pomiędzy Steem i Steemit, to polecam ten artykuł)
  • Napis "Wise" może być prosto, tak jak na obrazku 1, ale może być też krzywo.
  • wajnie by było dopisać (może innym kolorem... czerwonym?) słowo "protokół", by było:

Protokół
Wise

:)

·
·
·
·

Chodzi o coś takiego?

PS. Dziękuję za upvote'a 😁

·
·
·
·
·

dzięki! :)

·
·
·
·
·
·

Jeśli będziesz jeszcze potrzebował grafiki czy to do artykułu, czy do filmu - pisz 😁

No, wymagać to będzie mniejszego zaufania ze strony wielorybów, niż przy bezwarunkowej delegacji, a oddanie głosu specjalistom samo przez się ma sens. Może i coś drgnie na Wielkim Steemicie po tej akcji? Na razie główna strona to strona promocyjna, a nie żadna "trending". Co gorsza u nas treści promocyjne nie są oznaczane jako "sponsorowane", co jest nawet w najlichszych gazetach...

Bardzo jestem ciekaw, jak wypadną testy na polish. Mam jeszcze pytanie co do botów. Czy aby mieć szansę na głos od Ciebie w tym systemie "wise" trzeba się będzie wypisać z listy diosbota? (Szkoda by było, bo wspiera on raczej dobrych autorów...).

·

Myśle że @noisy weźmie to pod uwage😀 zwłaszcza że to polski bot. @tipu też mógłby być .

·

Ale @noisy miał na myśli boty płatne, które są wykorzystywane przez samych autorów. Zarówno do pool rape'a jak i do promowanie wartościowych treści (ten fragment o zdesperowanych autorach).

@diosbot jest natomiast botem społecznościowym, który stara się zwiększyć pulę nagród dla polskiej społeczności poprzez głosowanie na autorów, którzy dali się poznać z tego, że tworzą ciekawe i wartościowe treści. Myślę, że to zupełnie inna kategoria botów.

·
·

Być może trafniej byłoby mówić o wyłączeniu - jakby to powiedzieć - "ślepych" botów, czyli takich, gdzie wysyła się kasę i za to przychodzi upvote. Płacisz, masz, nikt o nic nie pyta. Podbiją wszystko, nawet największe bzdury. Jeśli jednak jest element oceny posta lub autora przez właściciela bota lub np. wartościowy cel, jak wzmacnianie ekonomiczne społeczności - wtedy takie "selektywne" boty byłyby OK?

Oczywiście, każdorazowa decyzja będzie należała do dającego "mądrą" delegację, my sobie tu możemy co najwyżaj pogdybać :)

·
·
·

Dokładnie tak. Ja delegując swoje głosy nie użyłbym filtra na boty typu @diosbot.

Świetna inicjatywa, w takich momentach nietrudno zauważyć że #Polish to wyjątkowa społeczność tej platformy. Jestem pewna, że taka opcja znacznie zmniejszy ryzyko pominięcia wartościowych postów. Coś podobnego realizuje od kilku tygodni @mmmmkkkk311, wise byłoby zautomatyzowaniem tego procesu:
https://steemit.com/polish/@mmmmkkkk311/wyroznione-posty-na-tagach-tematycznych-3
Myślę że warto to podać jako przykład.
Naprawdę świetna robota, duży szacunek. Myślę, że gdyby istniała taka możliwość, sama zrezygnowałabym z konkursu za kupiony upvote, przy opcji typu wise korzyści zarówno dla autorów jak kuratorów treści są znacznie większe. Jestem bardzo ciekawa rozwoju projektu!

Trzymam kciuki za projekt! Uważam że to świetny pomysł
Ciekawi mnie jak to zadziała w praktyce

Super inicjatywa! Jestem pod ogromnym wrażeniem, że ci się chce tak wspierać polska społeczność. Przeglądając trending na #polish ciężko teraz coś ciekawego znaleźć a nie zawsze jest tyle czasu, żeby kopać się przez tagi i szukać dobrego materiału.

wstawię komentarz, by zgodnie z tym co mówił ostatnio @aditor w swoim poście, nieco zrobić ciekawszą dyskusję pod tym postem:

komentarz z wykopu od ferviego:

Zobaczymy, chociaż coś czuję, że tanio skóry wszelkiego rodzaju boty nie sprzedadzą

szczerze mówiac zdziwiłbym się, gdyby to wykluczyło boty. Raczej ma to być alternatywa dla osób, które chcą mieć alternatywny sposób wpływania na widoczność swojego posta.

Natomiast to narzędzie może być z kolei bardzo fajnym narzędziem nacisku. Np. będzie reguła, która będzie zabraniała używać mojego głosu na osoby, które kupują głosy u botów :D :)

Jeżeli wystarczająco dużo osób taką regułe zacznie używać, to będzie ciekawie :)

·

Boty tanio skóry nie oddadzą, jednak będą musiały bardzo mocno konkurować z Wise i może być to dla nich przegrana walka jeśli dobrze się wypromuje twój pomysł.

Super pomysł :)
Czekam na kolejne wieści z pola walki :D

Bardzo fajna widzę tworzy się tutaj u Was społeczność.
Grafikę na takim poziomie jak kolega zapodał też mogę zrobić i służyć pomocą i jeszcze zrobić z tego GIF np mrugający. Bardzo fajnie wszystko układa się w całość, pozdrawiam.

Hej. Jestem w Steem od niedawna, a trafiłem tu bo udzieliła mi się Wasza zajawka ;)
Powiem tak: gdybym miał nazwać steem jakimś słowem z dziedziny emocjonalnych to najbardziej pasuje mi "PODNIETA". Założyłem konto bo naoglądałem się @noisy2, natrafiłem na kilku twórców i to jacy są na razie niezauważeni, dowiedziałem się o roli kuratora i poczułem, że chcę tu być. No i jestem... No i co czuję? a czuję w każdej treści przesadną podnietę, zajawkę, przytakiwanie, przyklaskiwanie, podrygiwanie do taktu cichnącej muzyki, samą aprobatę, klakierstwo i wniebowzięcie za razem. Każdy boi się napisać złe słowo, bo wszystkim wryło się w pamięć, że to zostaje NA ZAWSZE! A nuż za 20lat przyszły szef wyciągnie nam jakieś brudy by wywalić z pracy więc po co to? Niema kuratorów, bo lepiej złapać dolca na pisaniu z błędami ortograficznymi, niż na flagowaniu...
Wiem, że klasyczne socialmedia się sprzedały, stały źródłem hejtu i też miejscem przesadnej moderacji, a steem...? Steem natomiast przesycony jest myślą o zarobkowaniu, o pisaniu każdej głupoty (np kulinaria to już ewenement bo przecież życie toczy się wokół żarcia) by inni to lajkowali. Tak wiele osób gdy zakłada tu konto to nie myśli o tym jak o platformie blogerskiej czy informacyjnej, a napisze coś i gapi się w te liczniki dolarów. Może to domena kryptowalut, bo nie oszukujmy się, jak kupowaliśmy swoje pierwsze krypto, to nie z myślą by płacić tym za pizzę, tylko by zarobić.
Ja tu zaszedłem po treści, ale ciągle czytam/słyszę o tym, że tu hajs na bieżąco, ktoś szuka mocy, ktoś chce oddać moc, itd.
Rozumiem Wasz wkład i to, że sieć jest młoda, bo tak jak gry strategiczne doczekują się poprawek od swoich twórców gdy okazuje się, że jakieś współczynniki faworyzują Protossów nad Zergami, tak i tu niema ideału. Reagujemy gdy nam coś nie pasuje i to poprawiamy.
Jednak nie dziwi mnie dlaczego nas tu jest tak mało. Coś nie sztymuje z centami to tworzymy coraz głębsze instancje matriksa, jakieś delegatury, jakieś rozdwojenia opinii/oceny, jakieś drugie suwaki.... i nie wiadomo czy to w ogóle zadziała...
Może promocja powinna mieć jakiś fundament najważniejszy? Może realne nagrody powinny wchodzić w grę po uzbieraniu doświadczenia, albo czasu na Steem? Tylko tak wyraźnie myślę, bo może jest inna prostsza droga, a chyba nie tylko ja zauważam, że tu jest za mało konstruktywnej krytyki?

·

Każdy boi się napisać złe słowo, bo wszystkim wryło się w pamięć, że to zostaje NA ZAWSZE!

Pytanie co masz na myśli mówiąc "złe słowo". Jeżeli masz na myśli, że ludzie boją się, bądź z jakichkolwiek powodów po prostu nie piszą wyrażeń typu:

A idź pan stad, to jest nic nie warte

To osobiście nie mam z tym żadnego problemu. Jeżęli chodzi natomiast o wytykanie sobie błędów, to powiedziałbym, że ono tutaj jest i zawsze będzie... i ludzie sobie to nawet cenią. Może nie koniecznie dają swojemu oponentowi w dyskusji zaraz górę upvotów, ale według mnie najcennijsze tutaj jest to, że tutaj ludzie dużo częśćiej starają się dojść do porozumienia.

Niema kuratorów, bo lepiej złapać dolca na pisaniu z błędami ortograficznymi, niż na flagowaniu...

Obecnie zarobki kuratorskie są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do twórców treści. A trzeba pamiętać, że zarobki kuratorskie są zależne od ilości posiadanego SP. Mając kilkadziesiat tysięcy SP, bez problemu potrafię napisać jeden post, który przewyższy mi wypłatą tygodniowe zarobki kuratorskie.

Steem natomiast przesycony jest myślą o zarobkowaniu, o pisaniu każdej głupoty

Problem według mnie jest też w tym, że życia nie oszukami i prawda jest taka, że tylko 1% osób spełnia się będąc autorem. pozostałe 9-10% to udostępnia i komentuje, a pozostałe 90% biernie to konsumuje.

Steem stawia to wszystko do góry nogami, bo nagle jest wielka zachęta dla tych 99%, by spróbowali zarabiać jako twórcy, bo tak został ten system skonstruowane. Ale czy to dziwne i unikatowe?

Niekoniecznie. Podobno 99% polskich blogów posiada tylko dwa wpisy: "dzień dobry, będę pisał" oraz drugi "sory, że tak długo nie pisałem!". Ludzie się po prostu zniechęcają. Na obecnym etapie ludzie zniechecają sie na Steem dużo wolniej, bo wbrew pozorom, konkurencja jeszcze jest dość mała.. i jakiś efekt widać, więc osoby próbują dalej.

Ja tu zaszedłem po treści, ale ciągle czytam/słyszę o tym, że tu hajs na bieżąco, ktoś szuka mocy, ktoś chce oddać moc, itd.

Pamiętaj, że tutaj nie jesteśmy tylko gośćmi jak na FB, tylko tutaj każdy czuje się jak u siebie. A im dłużej tutaj jesteś, im więcej czasu lub SteemPower zainwestowałeś, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, że cały system rosnąć może tylko dzięki użytkownikom.

To co chcę powiedzieć to to, że każdy bardziej doświadczony użytkownik, w pewnym momencie zaczyna się tutaj zachowywać jak współwłaściciel tego przedsiewziecia. A jak rozmawiają właściciele firmy? O czym? Pracują beztrosko w swojej firmie, czy starają sie na co dzień kontrolować także wszystkie aspekty danego przedsięwzięcia?

oraz głębsze instancje matriksa, jakieś delegatury, jakieś rozdwojenia opinii/oceny, jakieś drugie suwaki....

Czy komputer to skomplikowana sprawa? No nib tak. Miliony tranzystorów, biliony lini kodu, które zostały napisane, by sprzęt działał jak należy. Komputer też jest jakąś taką właśnie "instancją matriksa". Czy wirtualna rzeczywistość nie jest dokładnie tym?

W tym wszystkim nie chodzi o to, jak bardzo skomplikowane jest... lecz o to, jak naturalne się wydaje.

System może być skomplikowany, ale jeżeli potrafisz go ogarnąć intuicyjnie, to nie jest dla Ciebie problem. Dokładnie z tego samego powodu produkty apple stały sie sukcesem, bo apple potrafił skomplikowany zoom zamienić w proste "szczeypnięcie" a scroll w prosty "swipe".

Nie wiem co powiedzą inni, ale mnie bardzo dużą frajdę sprawia tworzenie różnych projektów. Jeżeli człowiek chce, by były one używane, muszą one być intuicyjne. Tutaj zawsze zaczyna się niekończąca walka jak zapewnić funkcjonalność zachowując prostotę.

i nie wiadomo czy to w ogóle zadziała...

No właśnie o to chodzi :) Może zadziała, może nie. Jak zadziała, to się będziemy cieszyć, a jak nie, to będziemy wyciągać wnioski :)

Może realne nagrody powinny wchodzić w grę po uzbieraniu doświadczenia, albo czasu na Steem?

ekonomiście dowiedli, że ludzie najefektywniej pracują, gdy widzą ocenę swojej pracy na bieżąco. Jest to po prostu sprzężenie zwrotne, pomagające adaptować sie do środowiska i uczyć się i poprawiać.

tu jest za mało konstruktywnej krytyki?

ludzie dzielą się tym co myślą, tylko wtedy, kiedy im naprawdę zależy. W innych portalach jest dużo krytyki, by po prostu wbić szpilę przeciwnikowi. Gdy tutaj ktoś kogoś nie lubi, nie oznacza wcale, że ta osoba zacznie pomagać nagle swojemu przeciwnikowi, który twierdzi, że partia X jest lepsza.

konstruktywnej krytyki może być tutaj też mniej... bo może ludzie też się bardziej starają, bo zwyczajnie jest powód do tego?

Nie wiem. Sam napisz co o tym myślisz :)

Świetny projekt. Wydaje mi się, że przez te 31 minut bardzo dużo się dowiedziałem i na pewno podzielam Twój entuzjazm w tej kwestii i bardzo cenię Twój luźny przekaz i pozytywne nastawienie. Oby tak dalej. Społeczność na tym pomyśle może tylko zyskać.
Resteem

Nie no zajebiście! Dopiero dziś Cię poznałem na Steemit ale od razu leci follow!

W końcu znalazłem pół godziny aby obejrzeć ten vlog. Na programowaniu całkowicie się nie znam, ale moim zdaniem pomysł jest bardzo ciekawy. Mam tylko nadzieję, że (tak jak mówisz we vlogu) osoba, której udostępnisz swój 100% głos będzie osobą zaufaną i nie da go na jakiś niepewny artykuł. Żebyś nie musiał później cofać tego upvote'u. Oby to wypaliło :)

  ·  3년 전

Pomysł przedni. Czekam niecierpliwie jak to zagra.

Mogę się tylk domyślać ile pracy kosztuje opracowanie takiego projektu i chylę czoła! Świetna inicjatywa i trzymam kciuki żeby wszystko poszło gładko!

@noisy2 cześć! miło cię poznać! wpadłam na twój profil właśnie dzięki projektowi wise, ponieważ @grecki-bazar-ewy zagłosowała na kilka z moich postów używając Twoich głosów. dziękuję! muszę przyznać, że to świetna inicjatywa. miło, że tak wspierasz steemitową społeczność! :)