Co dzieje się w centrum Drogi Mlecznej

3년 전

Naukowcy przygotowali nową wizualizację, która zapewnia wyjątkową, wirtualną podróż - z widokiem 360 stopni - do centrum naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. Projekt ten został zrealizowany przy użyciu danych z rentgenowskiego obserwatorium Chandra i innych teleskopów NASA. Wizualizacja pozwala nam lepiej przyjrzeć się fascynującemu środowisku zbudowanemu z tysięcy masywnych gwiazd i potężnej grawitacji supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej.

Ziemia zlokalizowana jest około 26 tysięcy lat świetlnych, czyli około 245979000205108580 kilometrów od centrum Galaktyki. Oczywiście nie posiadamy w tej chwili fizycznych możliwości pozwalających na podróż tam, ale naukowcy jak zwykle znaleźli pewien sposób na zbadanie tego obszaru i zaprezentowanie go ludzkości. Wszystko dzięki wykorzystaniu danych z potężnych teleskopów, które mogą wyłapywać światło w różnych formach, w tym promieni rentgenowskich i podczerwonych.

Wizualizacja została oparta między innymi na obserwacjach Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego. VLT przeprowadził dokładne obserwacje w podczerwieni 30 masywnych gigantów zwanymi gwiazdami Wolf-Rayet, które orbitują około 1,5 roku świetlnego od centrum naszej Galaktyki. Potężne wiatry gazowe spływające z powierzchni owych gwiazd zrywają i przenoszą niektóre ich zewnętrzne warstwy w przestrzeń międzygwiezdną.

Kiedy wydostający się gaz koliduje z poprzednio wyrzucanym gazem z innych gwiazd, kolizje prowadzą do powstania fal uderzeniowych, podobnych do gromów dźwiękowych, które przenikają przez obszar. Fale te podgrzewają gaz do milionów stopni, co powoduje jego jarzenie się widoczne w promieniach rentgenowskich. Szeroko zakrojone obserwacje centralnych regionów Drogi Mlecznej za pomocą teleskopu Chandra dostarczyły niezwykle ważnych danych dotyczących temperatury i dystrybucji tego rozgrzanego gazu.

Astronomowie są zainteresowani lepszym zrozumieniem roli, jaką odgrywają gwiazdy Wolf-Rayet w centrum Drogi Mlecznej. W szczególności zależy im na odkryciu jakie interakcje zachodzą pomiędzy nimi a najbardziej dominującym mieszkańcem Galaktyki - supermasywną czarną dziurą znaną jako Saggitarius A (Sgr A*). Mimo, że na pierwszy rzut oka jest oka niewidoczna, posiada ona masę odpowiadającą około 4 milionom Słońc.

Wizualizacja o której mowa w tekście

Wizualizacja centrum naszej galaktyki to 360-stopniowy film, który zanurza widza w symulację środowiska tam panującego. Widz znajduje się w miejscu Sgr A* i jest w stanie zobaczyć 25 gwiazd Wolf-Rayeta (białe, migotające obiekty) orbitujące dookoła Sgr A*, które nieprzerwanie emitują gwiezdne wiatry (kolor od czarnego do czerwonego i żółtego). Wiatry te zderzają się ze sobą, a niektóre z nich (żółty kolor) wpadają w spiralę otaczającą Sgr A*. Film przedstawia dwie symulacje, z których każda rozpoczyna się około 350 lat w przeszłości i obejmuje 500 lat. Pierwsza symulacja przedstawia Sgr A* w mniej aktywnym stanie, podczas gdy druga zawiera dużo bardziej gwałtowną wersję Sgr A*, która wyrzuca swój własny materiał, a tym samym zapobiega wydzielaniu się żółtego materiału widocznego w pierwszej części.

Naukowcy wykorzystali symulację do zbadaniu wpływu Sgr A* na swoje sąsiedztwo. W miarę jak silna grawitacja czarnej dziury ściąga masy materii bliżej jej środka, siły pływowe rozciągają ją. Czarna dziura oddziałuje na otoczenie również poprzez okazjonalne wybuchy występujące w jej okolicy, które powodują emisje zgromadzonej w okolicach materii. Te wybuchy mogą skutkować usunięciem części gazu wytwarzanego przez Wolf-Rayet. Badacze, kierowani przez Christophera Russella z Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu Chile, posłużyli się wizualizacją, aby zrozumieć obecność wykrytych wcześniej promieni rentgenowskich w kształcie dysku, które rozciągają się około 0,6 lat świetlnych na zewnątrz od Sgr A*. Ich badania wykazały, że ilość promieni rentgenowskich generowanych przez te zderzające się wiatry zależy od siły wybuchów napędzanych przez Sgr A*, a także od czasu jaki upłynął od wybuchu. Silniejsze i nowsze wybuchy powodują mniejszą emisję promieniowania rentgenowskiego.

 

Bardzo zachęcam do obserwowania mojego profilu i zostawiania swoich opinii pod artykułami

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

KOMOS XD

Ten film to magiczne doświadczenie. Budzi we mnie podobną estetyczną radość, co... cytologia. Masywne punkty zawieszone w przestrzeni, których znaczenie jest niepewne.

·
  ·  3년 전

Cytologia? w punkt trafione porównanie.

niby obserwacja kosmosu nie ma na nas bezpośredniego wpływu, ale temat jest bardzo wciągający!

Bardzo fajnie się to czyta :D Pozdrawiam :D

bardzo ciekawy post