Kim jest delegat STEEM-u? (STEEM Witness) Podstawowe informacje

4년 전

1.jpg

Nowicjusze trafiają na Steemicie na wiele terminów i techniczny żargon, w którym trudno się niekiedy rozeznać. Jednym z najczęściej spotykanych terminów jest „delegat“ (Witness). Dziś porozmawiamy trochę o „delegatach“ - kim są, co robią i jak na nich głosować.

Kim jest delegat STEEM-u i czym się zajmuje?


Najkrócej mówiąc delegaci zapewniają sprawne funkcjonowanie gospodarki STEEM-u. Ciężko pracują za kulisami, aby upewnić się, że podczas Twojego blogowania, komentowania lub głosowania cała maszyneria pracuje bez żadnych zgrzytów. Zespół delegatów tworzy bloki dla blockchaina STEEM przy użyciu potężnych komputerów, które znajdują się na całym świecie.

Ta procedura tworzenia bloków przeprowadzana jest szybko i często. Ponieważ Steemit to portal społecznościowy, wciąż trzeba rejestrować mnóstwo drobiazgów i szczegółów. Mówiąc wprost: nowe bloki są tworzone co 3 sekundy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Blockchain STEEM to kompletny i działający non-stop rejestr postów, komentarzy, głosów i przelewów.

DQmQ4QGUwRJYp9ujw9uLSJhniWCk8BEgvW8WghCHzi1LtHm_1680x8400.png

Kim są delegaci?


Delegaci pełnią różne role - są liderami społeczności, programistami i wszechstronnymi ambasadorami platformy. Osoby te są nieustannie wybierane przez całą społeczność Steemita i otrzymują nagrodę w STEEM Power, aby mogły wykonywać swoją pracę. Delegatami są zwykle ci, którzy dobrze rozumieją blockchain STEEM i związaną z nim społeczność. Chętni mogą ubiegać się o status delegatów, publikując na blogu post, w którym przedstawiają swoje umiejętności, możliwości sprzętowe i program społeczny.

Przed głosowaniem na kogoś, kto ma uzyskać lub zachować pozycję delegata - zastanów się, jaką wartość ten delegat wnosi do sieci STEEM. Głos każdego Steemianina waży tyle samo, jeśli chodzi o wybór delegata, poświęć więc trochę czasu, aby dowiedzieć się, co każdy z nich robi. Czy aktywnie przyczynia się do podnoszenia wartości STEEM-u? W jakie projekty dany delegat jest zaangażowany? Delegaci często publikują raporty na swoich osobistych kontach, a tutaj możesz zapoznać się z niektórymi stworzonymi przez nich aplikacjami. Różni delegaci pracują nad rozwojem STEEM-u na różne sposoby, zachęcamy więc każdego Steemianina, aby przyjrzał się ich pracy i głosował w sposób odpowiedzialny.

Jak głosować?


Głosowanie na delegatów jest bardzo proste. Kliknij tutaj. (Lub wybierz „Głosuj na delegatów“ /„Vote for Witnesses“/ z głównego menu Steemita, w prawym górnym rogu interfejsu). Zobaczysz listę delegatów STEEM-u uszeregowanych według popularności (suma uzyskanych głosów). Po prawej stronie ich nazwiska zobaczysz link do ich „podań“ o stanowisko delegata. Pamiętaj, żeby przeczytać te podania przed głosowaniem. Głosuj odpowiedzialnie!

Głosujesz po prostu klikając strzałkę „upvote“ obok imienia delegata, którego chcesz wesprzeć. Możesz zagłosować na maksymalnie 30 delegatów. (W każdej chwili możesz także usunąć i zmienić głos oddany na delegata).

3.jpg

Źródła dodatkowych informacji


Aby dowiedzieć się więcej o delegatach w blockchainie STEEM i społeczności Steemit, rzuć okiem na te posty:

Dziękujemy za przeczytanie!


DQmeBqdjVTsxrU2XXJRM7a9xg4L43rinjcmaYTfnjFiJ3LL_1680x8400.pngArtykuł powstał jako tłumaczenie tekstu angielskiego @sndbox -a. Grafiki zostały zaadaptowane dla polskiej społeczności.

@assayer i @petecko

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

To ja skromnie tylko powiem, że od niedawna można też głosować na noisy.witness :)

Polska społeczność oprócz noisy.witness i gtg posiada jeszcze jednego witnessa, a mianowicie jamzed :)

gtgjest w czołówce, więc by na niego zagłosować, wystarczy kliknąć na strzałkę obok jego nicku na stronie https://steemit.com/~witnesses

Jeżeli chodzi o noisy.witness czy jamzed, jako że obecnie piastujemy miejsca poza top50, to trzeba owe nazwy wpisać ręcznie w pole tekstowe na dole:

Selection_427.png

·

@noisy.witness, @gtg, @jamzed, Głosy oddane😎

·
·

Dziekuje ;-)

·
·
  ·  4년 전

Dziękuję :-)

·

Głosy oddane! Dzięki że jesteście i wspieracie tą społeczność. :)
W którym miejscu można sprawdzić kto ile głosów posiada?

Super artykuł, do tej pory nie wiedziałem o istnieniu tego demokratycznego podejścia od strony steema.
Powodzenia chłopaki!

·
·
  ·  4년 전

Dziękuję za głos. Ilość nie ma znaczenia tylko ich moc (podobnie jak w przypadku postów) co z wielu względów jest znacznie lepsze. Mimo wszystko ilość sprawdzić można tutaj: https://steemian.info/witnesses

·
  ·  4년 전

Wspierajmy Polaków.

·
·
  ·  4년 전

Też. Nie-Polaków też. Szczególnie nieanglojęzycznych (jeśli potrafimy ocenić takie treści) bo tak jak i my mają trudniej się wybić. No i w ogóle wspierajmy każdego kto coś wnosi do platformy.

·
·
·
  ·  4년 전

Masz rację. Ale jeśli ktoś nie ma liście żadnego Polaka? Moim zdaniem, każda osoba z Polski powinna zagłosować na te trzy osoby. Do dyspozycji mamy 30 głosów, więc wydaje mi się, że to uczciwa propozycja.

·
·
·
·
  ·  4년 전

Owszem, warto wspierać lokalne społeczności, ale jeśli nie ma na liście żadnego Polaka to naprawdę nie szkodzi. Ważne by lista nie była pusta i znajdowało się na niej minimum 21 godnych zaufania, rzetelnych delegatów.

·

Panie @noisy czekamy na oficjalny post, i proszę o oddanie mojego głosu na pozostałych naszych delegatów @gtg i @jamzed, a resztę jak uważasz. Ja lecę dać follow na tych delegatów

·

@noisy czemu tak aktywna osobę w społeczności steem tak po cichutku zaczyna swoją działalność jako witness? Żadnego oficjalnego info nie było. Łatwo to przeoczyć gdy dowiaduję się o tym z komentarzy :)
@jamzed Skoro Noisy o Tobie wspomina to myślę że warto też i na Ciebie zagłosować.

Zagłosowałem na was!

·

Dla mnie no brainer. :) Powodzenia!

·

A gdzie jest artykuł o tym, że zostałeś delegatem? Przecież wszyscy z polish by zagłosowali! Starasz się NIE wejść do pierwszej 30ki czy co? A może przegapiłem to info?

Poza tym noisy na liście delegatów to nie Ty? Na wszelki wypadek na noisy też zagłosowałem...

·

I ja nieskromnie powiem, że zagłosowałem na noisy.witness kilka dni temu kiedy zauważyłem, że to nowe konto delegata powstało.

·

Ode mnie głosy też poszły !!!

·

czekamy na post inauguracyjny :)

·

na @gtg juz zagłosowałam, kilka dni temu,
bo sie przypadkowo natknęłam na ten temat po angielsku, w jakimś starym poście.

głosy na @jamzed,
oraz na @noisy.witness,
oddałam teraz.

trzymam kciuki i powodzenia nasze łebskie chłopaki!

·

Dziekuje ;-)

·
  ·  4년 전

Dziękuję :-)

Ile kosztuje głosowanie na delegata?

·

Nic nie kosztuje, to prawo każdego użytkownika.

·
·

Jeszcze głupie pytanie: A mamy listę polskich delegatów?

·
·
·

Na razie jest ich trzech. Może ktoś się jeszcze ukrywa?

·
·
·
·

Miesiąc temu jako witness reklamował się @grzegorz2047 ale z tego co widzę na liście steemian.info jest już nieaktywny. Dziwne :(

·
·
·
·
·
  ·  4년 전

W każdym razie i tak warto zagłosować na @grzegorz2047 wg mnie.

·

Kazdy uzytkownik moze oddac 30 glosow na swoich ulubiencow ;-) w kazdym momencie moze je zabrac lub zmienic.

·
·

Mam prośbę, zobacz czy masz mój głos. Bo tam jest dziwnie, po zagłosowaniu wyskakuje nazwisko spoza listy, a obok strzałka do upvote. Ale chyba jej właśnie wtedy NIE należy naciskać, bo się cofnie głos?

·
·
·

Bardzo dziekuje, tak wlasnie ma byc, UI do glosowania jest bardzo mylacy i duzo ludzi klika w strzaleczke i zdejmuje tym glos. ;-)

·
·
·
·

To juz nic nie rozumiem, jak głosować nie wciskając na strzałkę (do góry)? Mam je na zielono, to co głosowałem na nich czy im zabrałem głos?

·
·
·
·
·

Twoj glos dostalem, bardzo dziekuje ;-)

·
·
·
·
·
·

ok, znaczy że pozostali też dostali. dzięki za info.

·
·
·

Komu z delegatów oddałeś swój głos, możesz sprawdzić na https://steemd.com/@assayer.

Dobry post, coś już więcej wiem na ten temat, dzięki Twojemu artykułowi. Że @noisy chce być delegatem to dowiedziałem się wczoraj, a o reszcie nic nie wiedziałem.

·

Dziękujemy za uznanie, właśnie z powodu ważnych informacji, które są bardzo jasno wyjaśnione, tłumaczymy te artykuły.

·
·

Dobra robota

Kolejny przydatny wpis :)
Może warto też dodać informacje o możliwości wyboru proxy w głosowaniu na delegatów? Pewnie też nie wszyscy wiedzą jak to działa...

Pozdrawiam :)

·

słuszna uwaga Ewo, mi też tego zabrakło w artykule

·

Jeśli ustawisz pełnomocnika (proxy) zamiast własnego głosowania, to ten, którego tu ustawisz, będzie głosował zamiast ciebie. Jeśli wybierzesz osobę, która ma o wiele większą moc głosu, ważniejsze będą i głosy dla delegatów.
@Noisy, @gtg lub @jamzed prawdopodobnie odpowiedzieli by lepiej niż ja.

Jakiś czas temu kwestia ta była bardzo dyskutowana (poprzez zachęcanie jednego ze świadków, aby jego zwolennicy wyznaczyli jego jako swojego pełnomocnika). W celu ustanowienia pełnomocnika lub własnego głosowania są pomysły bardzo różne.

·
·

a ja slyszalem ze głosy na delegatów są równe?

·
·
·

Również tak myślałem, ale zgodnie z dostępnymi informacjami, tak nie jest.
I @gtg powyżej napisał:

Ilość nie ma znaczenia tylko ich moc (podobnie jak w przypadku postów) co z wielu względów jest znacznie lepsze. Mimo wszystko ilość sprawdzić można tutaj: https://steemian.info/witnesses

Super! Ogrormne dzięki! Sporo to wyjaśnia :)

·

Goście z @sndbox to geniusze łopatologii. Nie da się nie zrozumieć.

My z @petecko tylko to tłumaczymy...

@gtg, @noisy.witness, @jamzed - po głosiku ode mnie poszło...

·
  ·  4년 전

Dziękuję :-)

·
·

Na zdrowie :)