Zlecenie na giełdzie Bitmex cz.1 . Co to jest FIFO i jak działa na Bitmex?

3년 전

obraz.png

Giełda Bitmex oferuje wiele różnych możliwości otworzenia pozycji na rynku. Od rodzaju zlecenia zależy bardzo wiele: prowizja, cena wejścia/wyjścia oraz faktu czy pozycja ma być wykonana natychmiast w całości czy tylko częściowo. O co tutaj chodzi? Czy nie można po prostu otworzyć zlecenia i już? No i tutaj zaczynają się schody w rozumieniu giełdy.

Większość z nas dysponuje relatywnie małym wkładem. Zlecenia o wartości poniżej 100 000 kontraktów, są niewielkie i nie ma większego problemu z ich wykonaniem. Nie zapominajmy jednak, że ruch cenowy wywołuje seria zleceń lub zlecenia o wysokich wartościach. Jeżeli postawimy się w punkcie osoby dysponującej dużym kapitałem (od 1 mln w górę), to takie zlecenie nie jest już tak prosto w całości wykonać. Dlaczego? Zobaczymy przykład książki zleceń.

order book.png

Gdybyśmy w tym przypadku chcieli kupić 5 000 000 kontraktów po cenie 3427.5 USD, to zlecenie nie zostało by w całości zrealizowane, ponieważ rynek nie ma tylu kontraktów do zaoferowania w danej cenie, a dodatkowo zapłacilibyśmy ogromną prowizję bo nasze zlecenie byłoby zleceniem TAKER (o zleceniach MAKER i TAKER pisałem wcześniej w poście TUTAJ ). Aby nie dopuszczać do takich sytuacji i na prowizji zarobić, zostały stworzone zlecenia typu LIMIT z różnymi parametrami. W tym przykładzie zakup zakończył by się zakupem 1 339 606 kontraktów, a pozostała część znalazła by się jako zlecenie oczekujące realizację. Jest to o tyle problematyczne, że 3 660 394 kontrakty pozostały by w order book, a cena przecież nie musi już wrócić do tego poziomu.

Gdyby jednak zażądać wykonania całości zlecenia, to zakup 5 mln kontraktów zakończył by się na cenie 3430.00 USD, co nie jest już dla wszystkich korzystnym rozwiązaniem. Warto więc dokładnie zapoznać się z różnymi rodzajami zleceń. Ułatwi nam to zrozumienie, dlaczego rynek porusza się małymi krokami w górę i w dół. Pamiętajmy również, że na rynku może być kilka lub kilkaset osób, które chcą również zlecenia wystawiać.

Na giełdzie istnieje zasada FIFO (First In First Out), czyli kto pierwszy da zlecenie, to jego zlecenie jest najpierw wykonywane. A co z pozostałymi? Pozostałe ustawiają się w kolejce do wykonania. W ten sposób może okazać się, że po danej cenie jest zleceń na wiele milionów kontraktów. Jeżeli dodamy nasze, to będzie ono oczekiwało na wykonanie. Zobaczymy to na przykładzie.

5 osób daje zlecenie zakupu na 1 mln kontraktów (za 3340 USD), nasze będzie trzecie w kolejce.

osoba 1 1 000 000
osoba 2 1 000 000
osoba 3 1 000 000 nasze zlecenie
osoba 4 1 000 000
osoba 5 1 000 000

Z punktu widzenie innego gracza, w order book pojawia się pozycja zakupu na 5 000 000 kontraktów przy cenie 3340 USD. Jeżeli jakiś gracz będzie chciał sprzedać 2 500 000 kontraktów po tej cenie, to czy nasze zlecenie będzie w całości zrealizowane? Nie. W pierwszej kolejności zostaną wydane kontrakty osoby 1-2 i 500 000 kontraktów z naszego zlecenia, a książka będzie wyglądać tak jak poniżej.

osoba 1 500 000 nasze zlecenie
osoba 2 1 000 000
osoba 3 1 000 000

Osoba z zewnątrz zobaczy zlecenie zakupu na 2 500 000 kontraktów po 3340 USD, a my przesunęliśmy się na pierwsze miejsce do wydawania kontraktów dla sprzedających i każda sprzedaż po tej cenie, będzie wykonana z naszej puli, aż do jej wyczerpania ( 500 000 kontraktów).

Być może to się wydaje dość zawiłe, jednak jest to relatywnie najuczciwszy system wykonywania zleceń na rynku. Jeżeli macie jakieś pytanie, to zapraszam na Discord naszej społeczności Steem do pokoju kryptowaluty - https://discord.gg/zpDjgMR . Tutaj każdy może zapytać o wszystko co jest związane z kryptowalutami.

W kolejnych wpisach zajmiemy się poszczególnymi zleceniami.

Zapraszam również do skorzystania z oferty Bitmex z 10% rabatem na 6 miesięcy - https://www.bitmex.com/register/6QugSM .

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending
  ·  3년 전

🏆 Hi @psychebtc! You have received 0.3 STEEM reward for this post from the following subscribers: @cardboard
Subscribe and increase the reward for @psychebtc :) | For investors.