#79 To owo i takowo - stan wojenny 13 grudnia 1981r

2년 전

        

Hej, dziś jako temat rozmów będzie stan wojenny w Polsce. Jest to niezwykle wzbudzający emocje temat. Do czasów obecnych jest wiele sprzecznych zdań na temat wprowadzenia stanu wojennego słusznie czy też nie.

Ciekawe , że wynik badań są podobne i są na korzyść poparcia za stanem specjalnym.

Według Centrum Badanie Opinii Społecznej  z  1994 r. – 54% za, 23% – przeciw, 23% – trudno powiedzieć,  wyniki trochę się zmieniły kilka lat później :  2016 r. – 41% za, 35% – przeciw, 24% – trudno powiedzieć. Panuje prawie równość głosów, jednak najlepiej oceniać po latach, lecz najlepiej wiedzą o tym osoby które na własne oczy przeżyły stan wojenny.

Podobne wyniki dostajemy od  Pentor, wyniki z  2010 r. – 41% za, 33% – przeciw, 27% – trudno powiedzieć. Jak widzimy wyniki nieznacznie się różnią, jak to bywa w takich badaniach. 


Niestety nie miałem możliwości żyć w tamtych czasach lub na szczęście. Jednak z dostępnych źródeł raczej kierowałbym się  do wersji nie słusznego wprowadzenia stanu wojennego. Komisja Susłowa wskazują, że sam gen . Jaruzelski zabiegał o pomoc sił rosyjskich ( które i tak już były w Polsce). Kolejnym argumentem jest że nie było na korzyść ZSRR interweniować militarnie jak SAMI Polacy się kontrolują i trzymają dyktaturę. Nie muszę chyba wspominać, że liczba armii rosyjskiej w Polsce nie była jakoś ogromna w stosunku do naszych obywateli. Krótko mówiąc Polak polaka kontrolował niż super skrupulatnie jakiś rusek na stanowisku.Władza na swoim podwórku chciała pozamiatać na jakiś czas, bo za dużo robiło się strajków, ruchów patriotycznych i demokratycznych. Genialny plan wprowadzić stan wojenny, cenzura i kontrola, wkracza na kolejny poziom. Nadmierne aresztowania, bez większych przyczyn pod pretekstem ,, dla dobra państwa i obrony" mogli robić prawie co chcieli, bez podania dowodów. Nie mówiąc o utrudnianiu obywatelem dostępu do zwykłych produktów do których i tak było już bardzo trudno. Władza liczyła na podlizywanie i donoszenie przeciw działaczom opozycji w celu ich zabicia, wysłania na Syberię czy do do więzienia. Cenzura panowała wszędzie od telewizji, radia czy gazet włącznie. Nie można zapomnieć o tysiącach osób internowanych dziennikarzy, inteligencji polskiej, opozycji, naukowców, czy osób kultury. W Polsce może nie żyło się jakoś super to przynajmniej chodząc po ulicy człowiek w miarę czuł się pewnie jak nic nie przeskrobał. Strach wprowadzany i inwigilacja na każdym kroku doprowadziła część Polaków do jeszcze większej niż przedtem niechęci do władzy i polityków.


Źródła: pl.wikipedia.org/wiki/Stan_wojenny_w_Polsce_(1981%E2%80%931983)

tygodnik polityka nr 50/ 2011 rok, strony 64-66

Obrazek: https://pixabay.com/pl/ludzi-ludzko%C5%9Bci-silhouettes-109103/


Dziękuję za wysłuchanie. Napiszcie jakie WY macie odczucia na temat wprowadzenia stanu wojennego.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Thank you so much for sharing this amazing post with us!

Have you heard about Partiko? It’s a really convenient mobile app for Steem! With Partiko, you can easily see what’s going on in the Steem community, make posts and comments (no beneficiary cut forever!), and always stayed connected with your followers via push notification!

Partiko also rewards you with Partiko Points (3000 Partiko Point bonus when you first use it!), and Partiko Points can be converted into Steem tokens. You can earn Partiko Points easily by making posts and comments using Partiko.

We also noticed that your Steem Power is low. We will be very happy to delegate 15 Steem Power to you once you have made a post using Partiko! With more Steem Power, you can make more posts and comments, and earn more rewards!

If that all sounds interesting, you can:

Thank you so much for reading this message!