Wystawa "DESIGN NEXT " w Moskwie

4년 전

Kolekcja polskiego i czechosłowackiego designu z lat 1958-1968 zostanie pokazana na moskiewskiej wystawie "DESIGN NEXT", która odbędzie się w dniach 10-22 kwietnia 2018 r. W Centralnym Domu Artystów w Moskwie.

Podstawą wspólnej ekspozycji są przedmioty codziennego użytku. Są to porcelanowe zestawy do kawy, wazony, popielniczki i miski, prasowane wyroby szklane, meble, zabawki, elektronika. Łączy ich styl czasu, który przeniknął do wszystkich gałęzi produkcji przemysłowej i życia w ogóle, i pomimo trudności wywołanych przez sytuację gospodarczą i polityczną obu państw bloku wschodniego, udało się osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej.

Niemal wszyscy czechosłowaccy i polscy projektanci, których prace są reprezentowane na wystawie, zostały zapomniane przez ostatnie pół wieku nie tylko za granicą, ale także częściowo w swoim kraju. Po wielu latach okazuje się, że ich projekty mogą dziś przyciągnąć uwagę swoimi świeżymi pomysłami i niczym podobnymi do obróbki materiałów, postępu technicznego rozwiązania i ponadczasowej wizualizacji.

Wystawa gromadzi kolekcje przedmiotów, które zmieniły wygląd polskich i czechosłowackich domów. Wszystkie były kiedyś produkowane masowo, w setkach i tysiącach egzemplarzy. Dzięki temu zwiedzający po pewnym czasie będą mogli porównać najciekawsze eksponaty dwóch sąsiednich szkół wzornictwa przemysłowego.

Organizatorami wystawy są Centrum Czeskie i Centrum Kultury Polskiej w Moskwie. Obiekty wystawy należą do prywatnych kolekcji czeskiego kolekcjonera Jana Enishty oraz krytyka sztuki i kolekcjonera Philipa Specka (Polska). W dniu otwarcia wystawy obaj jej kuratorzy przeprowadzą specjalną wycieczkę, a 11 kwietnia o godz. 17.00 Philip Speck wygłosi wykład na temat "Wyjątkowość polskiego wzornictwa lat 60 XX wieku"

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

У нас дома было такое кресло ) Очень удобное.
Всегда на нём читать любила.
Спасибо за фотографии и приятные воспоминания, @smotritelmayaka

·

..а я совсем недавно продал практически полный чешский гарнитур 60-х годов!...никогда не думал, что он может кому-то еще понадобиться..))))...

Congratulations @smotritelmayaka! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

Click here to view your Board

Vote for @Steemitboard as a witness and get one more award and increased upvotes!