Trzech polskich muszkie… DELEGATÓW! Twój głos robi różnicę!

3년 전

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że cały Steem funkcjonuje dzięki delegatom (z angielskiego witness). To oni tworzą nowe bloki całego blockchaina, co przekłada się na możliwość publikowania, głosowania, komentowania i robienia transferów.

Nie ma potrzeby powtarzać informacji, dlatego każdego zainteresowanego dokładniejszym opisem kierujemy do świeżego posta @petecko - Kim jest delegat STEEM-u? (STEEM Witness) Podstawowe informacje.

Każdy użytkownik ma prawo zagłosowania nawet na 30 delegatów. Wartość takich głosów, jak wiele rzeczy w ekosystemie Steem, zależy od Steem Power. A że Polacy nie gęsi... mają też i swoich delegatów, na których warto oddać swój głos i w ten sposób wspierać polską społeczność. Nawet jeżeli wasz Steem Power nie jest zbyt wysoki - nie martwcie się - z ławicy płotek też można stworzyć wieloryba.

Jak można zagłosować? Tak w skrócie:

Najpierw trzeba wejść na https://steemit.com/~witnesses. Użytkownicy z największą sumą głosów są na górze listy, więc łatwo tam znaleźć gtg - wystarczy kliknąć na strzałkę obok jego nazwy użytkownika. Jeżeli chodzi o noisy.witness oraz jamzed - są obecnie poza top 50, dlatego nazwy te trzeba wpisać ręcznie w pole tekstowe na dole:

W Polakach siła!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Dlaczego zasugerowano tylko te trzy konta? Przecież pole głosowania na innych użytkowników, spoza pierwszej 50-tki pozwala wybrać dowolnego - także z polskiej społeczności. W dodatku - gdyby miało chodzić o szanse - wcale nie są to trzy największe konta polskiej społeczności jeśli idzie o wartość Steem Power.

·

Bo te 3 osoby mają uruchomiony witness node, dzięki czemu produkują bloki.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że cały Steem funkcjonuje dzięki delegatom (z angielskiego witness). To oni tworzą nowe bloki całego blockchaina

·
·

Teraz rozumiem. Dzięki.

·
·

A jakie warunki trzeba spełnić by móc postawić nooda?

·
·
·

Żadnych warunków spełniać nie musisz. Nie potrzebujesz na to niczyjej zgody.

To co musisz to mieć odpowiednią wiedzę, ochotę, czas i pieniądze by zainstalować w odpowiednio mocny serwer i podłączyć do wystarczająco szybkiego internetu.

·
·
·
·

Pomyślałem o postawieniu noda, gdyż dysponuje odpowiednim sprzętem, koparki podłączone do światłowodu... więc koszt żaden, gorzej z czasem koniecznym na zdobycie wymaganej wiedzy.
Poczytam trochę o tym i zobaczę... co z tego wyjdzie

·
·
·
·
·

Nie wiem czym (sprzętowo) jest ta koparka, ale blockchain Steem jest opary na POS (Proof Of Stake) i w takim modelu moc obliczeniowa, niezbędna przy blockchainach opartych na Proof Of Work (np. Bitcoin), nie jest kluczowa. Przyzwoity procesor w zwykłej konfiguracji pod serwer powinien wystarczyć. Znacznie ważniejsza jest ilość RAMu i szybkość dysków. Polecam serię artykułów @gtg i wpisy @jamzed.

·
·
·
·
·
·
  ·  3년 전

Koparki nie ma bo nie ma Proof of Work. A nawet wtedy gdy było (pre-HF16), to było mocno odseparowane od generowania bloków. U nas właśnie czas i wiedza to to czego potrzeba, bo sprzęt w tej skali jest po prostu pomijalny.

Oddane na te trójkę. Ogólnie nie ma więcej polskich delegatów?

Oddane na wszystkich 3 :)

·
  ·  3년 전

Dziękuję :-)

  ·  3년 전

Czy te osoby mają jakieś korzyści z tego, że generują bloki?

·

Za każdy wyprodukowany blok dostaje się nagrodę w STEEM POWER.
https://steemdb.com/@gtg

·
·
  ·  3년 전

Dobrze, ale co dostają w zamian za to, że są wyżej na liście?

·
·
·

Im wyżej tym więcej dostajesz i więcej bloków generujesz.

·
·
·
·
  ·  3년 전

Dzięki za wyjaśnienia. Teraz rozumiem.

·
·
·
·
·

I jeżeli będą wyżej, to trudniej zrobić żeby byli niżej.

Głosy oddane :)

·
  ·  3년 전

Dziękuję :-)

Warto nadmienic, ze top1 witness steema ma wlasnie najwiecej glosow malych userow.

·
  ·  3년 전

Nie, obecnie to top4: @good-karma :-)
No ale system polega na tym, że liczy się siła głosów, a nie ich ilość.

·
·

Sugerowałem się tym - http://www.steemreports.com/witness-voters/ , według tego @jesta ma chyba najwięcej "small voters" :)

·
·
·
  ·  3년 전

A-ha. No tak. Tyle, że ten wskaźnik jest bez sensu :-)
Ale mimo wszystko fajna wizualizacja :-)

Jeżeli się nie wie, których witnessów wspierać, można oddać pośrednictwo komuś kto się na tym lepiej zna. Wspierajmy Naszych

  ·  3년 전

Jeszcze kiedyś był użytkownik @grzegorz2047 .
Nie wiem, co się z nim stało.

Zagłosowałem na wszystkich trzech... choć jestem tu nowy, ale trzeba przecież wspierać swoich!!!

·
  ·  3년 전

Dziękuję. Nie trzeba, ale można i bardzo się cieszę gdy tak jest :-)

Ok, towarzystwo zdobyło moje głosy. Kogoś jeszcze polecacie do wsparcia?

·
  ·  3년 전

Dziękuję :-)
Użyj intuicji, zobacz kto co robi (choć to może być trudne, ja np. nieszczególnie lubię się z tego spowiadać, a czasem nawet jak bym chciał to wolę zrobić coś pożytecznego niż pisać o tym, że coś zrobię)

·
·

Ok, zatem analizuje mistrzów delegowania i szukam :) Oczywiście będę starał się wspierać każdego Polaka ;)

Powodzenia Panowie :)

Głosy oddane! ;)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że cały Steem funkcjonuje dzięki delegatom (z angielskiego witness)

Witness a delegat to chyba różne kwestie. Delegatem może być każdy, kto "deleguje" trochę swojego SP innemu użytkownikowi. Witness to osoba udostępniająca swój sprzęt celem produkcji bloków.

·
  ·  3년 전

Witness = po naszemu delegat. Pojęcie delegatów (od Delegated Proof of Stake) jest dużo starsze niż sama możliwość delegowania części właściwości posiadanego Steem Power (części, bo właśnie z wyjątkiem zdolności SP do popierania witnessów). Ten co deleguje to raczej delegujący.

·

Jeżeli tak jest, to jest źle :)
Delegat w języku polskim to osoba delegowana, a nie delegująca.

·

To oczywiście dwie zupełnie różne "role społeczne" na blockchainie, na które niestety używamy tego samego polskiego słowa :(

Delegat w sensie osoby delegującej jakiś SP innym to jedno i delegat w sensie Witness (zarządzający blockchainem i produkujący nowe bloki) - to co innego.

Witness przetłumaczony jako "świadek", tak jak jest po angielsku, wskazywałby na jego funkcję zapisywania stanu transakcji w blockchainie (jak np. notariusz, świadek składania podpisu). Ale nie ma tu elementu reprezentowania społeczności, jaka jest w "delegacie".

Być może potrzebne jest jeszcze inne słowo po polsku...

·
·

Mnie się ten delegat po polsku (zamiast witnessa) nie za bardzo podobał na początku. Ale teraz wydaje się że się przyjął na tyle mocno, że już może niech zostanie.

Dla odróżnienia, ten który deleguje komuś swoje SP niech będzie delegującym.

·
·
·

@assayer @alcik

Szczerze też nie wiem skąd wziął się pomysł tłumaczenia witness jako delegat. Zawsze myślałem, że mamy:

  1. delegator jako osoba udostępniająca swoje SP innej osobie
  2. delegatee jako osoba, która otrzymuje SP
  3. witness osoba techniczna, ze swoim node produkującym bloki

Z tym że 3. nie jest powiązane z 1 i 2 (które to są powiązanie bezpośrednio z przydzielaniem SP, spójrzcie tutaj)

@iphoris racja, delegat z polskiego możnaby tłumaczyć jako osobę, która reprezentuje jakąś grupę, w naszym przypadku będzie to osoba z przydzielonym SP od kogoś innego, którym może dysponować.

Po angielsku moglibyśmy powiedzieć:

As a delegator I delegate SP to a delegatee.

Pytanie czy chcemy to tłumaczyć koniecznie na polski.

·
·
·
·

.. delegat z polskiego możnaby tłumaczyć ...

Zaraz, zaraz. Słowa delegat wcale nie trzeba tłumaczyć bo w języku polskim znaczy dokładnie to co napisałeś - osobę reprezentującą grupę ludzi. Tym samym bardzo dobrze pasuje do części roli jaką pełni witness dla blockchainu. Mnie trochę się nie podobało na początku wyłącznie z tego względu, że nie uwzględnia tej drugiej roli - osoby poświadczającej, w tym wypadku poświadczającej bloki danych w łańcuchu. A to dlatego, że uznałem, że fakt że ktoś jest przedstawicielem ma mniejsze znaczenie niż to do czego został tym przedstawicielem wybrany - a został wybrany do potwierdzania bloków. No ale to kwestia subiektywna i tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Wydaje się, że delegat przyjął się już na tyle w polskiej społeczności, że nie ma sensu teraz tego zmieniać.

Szczerze też nie wiem skąd wziął się pomysł tłumaczenia witness jako delegat.

Trzeba by pytać early adopterów z polskiej społeczności. Moim zdaniem takie było ich prawo. Można teraz bić pianę i próbować zmieniać przyzwyczajenia wszystkich - tylko po co?

·
·
·
·
·
  ·  3년 전
Delegated Proof of Stake

Co polega właśnie "głosowaniu" mocą swoich udziałów na witnessów. Delegowaniu ich do czarnej roboty podpisywania bloków.

·
·
·
·
·
·

Cześć @gtg :)

Dlaczego "czarnej roboty"? Czy podpisywanie bloków jest w jakiś sposób uciążliwe, tak jak np. praca w kopalni (stąd się chyba wzięła nazwa "czarna robota").

Pozdrawiam serdecznie :)

PS: czy gdzieś jest widoczne na kogo, jako witness-a, głosuje steemiit-ianin?

·
·
·
·
·
·
·
  ·  3년 전

Na pewno nie to co blogowanie :-)

Zobaczyć można na przykład tutaj: https://steemd.com/@abc.love.steemit