Analiza Techniczna #21

3년 전

pexels-photo-241544.jpeg

Ostatnie wpisy były całkiem trafne i dały początek kilu ciekawym dyskusjom zarówno tym na steemit jak i tym na discord. Raz jeszcze dziękuję Wam za aktywność.
Dzisiejsza analiza pojawia się trochę wcześniej i będzie kontynuacją ostatniego wpisu.
Wczorajszy dzień spędziłem na lekturze kilku blogów i książek, dlatego planuję napisać update wpisu Polecane lektury - inwestowanie, finanse i nie tylko. Uzupełnię go o blogi i kilka książek, które moim zdaniem są warte uwagi.
Wczorajszy dzień też dostarczył mi kilka ciekawych cytatów, które wykorzystam do opisania hurra optymistycznego nastroju na rynku kryptowalut. Jest on też obecny w komentarzach do moich wpisów.

„Inwestowanie jest zabawne, ekscytujące i niebezpieczne – o ile nie prowadzisz żadnych przygotowań.”

Mam dziwne wrażenie, że jedyną podstawą dla pewnej części inwestujących w krytpowaluty jest wiara w wieczne wzrosty.

„Jeśli cena akcji spadła to nie znaczy, że nie może spaść bardziej.”

Pewnego dnia dojdzie do korekty, która wcale nie musi zakończyć się powrotem do poprzednich poziomów.

I zanim ktoś wyciągnie wnioski z powyższego wstępu i skończy czytać - „bo piszę negatywnie o kryptowalutach” zapraszam do dalszej części analizy.

BTC/USDT

No i stało się! Na wykresie W1, wolniejsza średnia krocząca zachowała się jako poziom wsparcia. Cena BTC dość sprawnie odrobiła straty i jeśli zamknie się na nieco wyższych poziomach spokojnie będziemy mogli ją uznać jako formacje „młotka”. Całość dodatkowo wspiera wyższy wolumen oraz poziom RSI. Historia lubi się powtarzać – wszystkie podobne historie zaznaczyłem niebieskimi elipsami. Linia 50 pkt może również zadziałać jako wsparcie. Kilka ostatnich świec dało mi dobrą podstawę do tego aby narysować kanał spadkowy, który na razie jest respektowany. Poczekajmy na rozwój sytuacji. Na razie bardziej prawdopodobny wydaje mi się ruch w okolice górnego ograniczenia, ale mimo to kanał nadal będzie respektowany. Konkretne poziomy będą bardziej widoczne na mniejszych interwałach.

btcw1.png

Już na wstępie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kilka ciekawych kwestii. Pierwszą z nich jest poziom RSI – podobny odczyt notowany był ostatni raz we wrześniu zeszłego roku. Dołek uformowany przez świecę (moim zdaniem) „doji” oraz wyższy wolumen – oznaczone zielonymi strzałkami – dały fajną podstawę do chwilowego dobicia. Popatrzcie dolny cień kończy się tylko kilkadziesiąt punktów poniżej dolnego ograniczenia kanału. I tutaj napiszę coś bardzo kontrowersyjnego dla niektórych z Was. Rynek stal się dla mnie całkiem czytelny, dlatego ostatnio gram na longa o bardzo krótkim stop lossie. Celem jest oczywiście górne ograniczenie kanału spadkowego. Uważam, że jego chwilowy test jest możliwy, a ew zasięg to aż 17200. Dla kontynuacji wzrostów ważne będzie trwałe przełamanie tego poziomu, a to jest już dla mnie mało prawdopodobne.

btcd1.png

ETH/BTC

Ethereum nie udało się osiągnąć prognozowanego przeze mnie poziomu 0,11. Wzrosty wyhamowały a 0,10 i kurs zaczął się powoli obsuwać. Popyt skutecznie broni wsparcia na 0,083; jednak patrząc na wolumen uważam, że przed nami nieco głębszy spadek. Pierwszym wparciem jest już wspomniane 0,083; następnie 0,077 oraz 0,067. Na chwilową korektę wskazuje również wysoki poziom RSI.

ethd1.png

ETH/USDT

Dywergencja, o której wspomniałem ostatnio byłą dość trafną prognozą. Spadające RSI i rosnący wykres rozpoczęły wyprzedaż, która sięgnęła wsparcia na 865 USD. Zgodnie z sekwencją jaka ostatnio wyklarowała się na wykresie (nowy szczyt i korekta w okolicach poprzedniego szczytu), powinienem napisać, że celem jest nowy szczyt. W analizie BTC wskazałem, że jest szansa na wzrosty, co do tej pory hamowało wzrosty na ETH, dlatego spodziewałbym się ponownego ruchu w okolice 865. Warto odnotować, że Ethereum znajduje się okolicach krótkoterminowego oporu. Dodatkowym impulsem prospadkowym będzie przełamanie linii 50pkt na RSI, która do tej pory dawała całkiem trafne sygnały do odwrócenia pozycji i zastopowania korekty.

ethusd1.png

Ripple

Chyba pierwszy raz dość personalnie podejdę do jednego z komentarzy, a jakże bardzo optymistycznego (nie powinienem używać za często określenia „hurra optymizm”). Od razu pragnę podkreślić, że nie jest to żaden atak na autora komentarza i jeśli spotkamy się na najbliższym Crypto@Cracow , które będzie dotyczyło Steem, chętnie uścisnę dłoń i wypiję piwo a kto wie może nawet i coś mocniejszego z autorem komentarza ;) A oto i on:

„Nie wiem z czego wynika twój niepokój, nie wiem czym jest uzasadniony, dostrzegam tutaj więcej emocji przesyconych lękiem niż racjonalnej analizy.
Całkowity market cap niebawem przekroczy bilion dolarów, a Ripple pewnie zbliża się do 150 mld $.
Nie zdziwię się jeśli w tym tygodniu XRP przekroczy poziom 4 $, a jeśli dla Ciebie naturalna korekta to spektakularny spadek to nie mam pytań. Mam nadzieję, że złoto zakopiesz w swojej piwnicy, bo tylko tam będzie naprawdę bezpieczne.”

Szanowny Panie @tomosan, mój niepokój wynikał z tego jak wygląda(ł) wykres. Jest on bowiem podstawą analizy technicznej. Nie wierzę w wieczne i w szybkie spektakularne wzrosty. Kilkukrotnie w poprzednich komentarzach wskazałem podobne ruchy na Lisk i Monero.
Od czasu napisania analizy Ripple spadł o 64%, dziś znajduje się na poziomie ok 50% niższym. Myślę, że jest to najlepszy dowód na trafność analizy. Dowód, który obala znaczenie makret capu oraz wyższości złota nad Ripplem. Złoto urosło przez ten czas o ok 2% - niezbyt duży wzrost, ale wciąż lepszy niż 50% spadek.

Ostatni raz napiszę: moim celem nie jest i nie będzie zniechęcać Was do inwestowania w kryptowaluty. Bo po co? To wasze pieniądze i wasze decyzje. Natomiast chciałbym ostrzec Was przed ew niebezpieczeństwami. Mimo to dalej utrzymuję, że kryptowaluty to bańka, której pęknięcie jest kwestią czasu. A Ciebie drogi @tomosan zapraszam na wspomniane wyżej piwo i do komentowania, ponieważ zawierają cenne źródło informacji.

Przejdźmy zatem do analizy.
Ripple od 2 tygodni znajduje się w trendzie spadkowym. Jej zakres jest dość spory i została ona powstrzymana przez wsparcie na poziomie 0,000087 – oznaczony zieloną linią. Chwilowe odbicie od tego poziomu zatrzymało się na oporze w okolicach 0,00014. Niestety zostało one wykorzystane do realizacji zysku i XRP wrócił do dalszych spadków. Celem ponownie jest 0,000087.
Do znudzenia wspominałem kiedyś o sygnałach potwierdzających akumulację. Myślę, że dziś warto je przypomnieć. Zielona strzałka z grotami w obydwie strony wyznacza zarówno dołek korekty jak i zwiększony wolumen. Uważni inwestorzy wykorzystali niskie poziomy do akumulacji Ripple, którego sprzedawali na co raz to wyższych poziomach.

ripple.png

Część druga

Drugą część swojego wpisu chciałbym poświęcić sektorowi, który ostatnio bardzo mnie zainteresował. Jest to sektor energetyczny w Polsce.
Od końca 2014 roku znajduje się w trendzie spadkowym. Pod koniec 2016roku uformowany został dołek i od tego czasu znajdujemy się w trendzie wzrostowym. Pod koniec zeszłego roku mieliśmy korektę wzrostów, którą chciałbym wykorzystać do akumulacji spółek z sektora energetycznego.

wig_energ_w(1).png

W skład analizowanego powyżej indeksu wchodzi 10 spółek. Do porównania wskaźników wykorzystam indeks szerokiego rynku WIG oraz indeks blue chipów WIG20. Będą to wszystkim znane Cena/Zysk czy Cena/Wartość Księgowa – średnie dla powyżej wskazanych indeksów.

C/ZC/WKDywidenda [%]
WIG Energia 6,54 0,654,38%
WIG 15,16 1,27 2,05%
WIG20 14,66 1,56 1,61%

Jak widać wskaźniki na tle szerokiego rynku jak i spółek o najwyższej kapitalizacji wyglądają bardzo atrakcyjnie. Warto podkreślić, że dywidenda wypłacana przez spółki energetyczne jest o ponad połowę wyższa!

Na poniższym screenie umieszczam wskaźniki konkretnych spółek analizowanego sektora. Źródłem danych jest oczywiście, jak zwykle niezawodny www.stooq.pl

energia.png

Nie chcę wskazywać konkretnych spółek, poniżej wkleję kilka przykładowych wykresów, które fajnie pokażą zachowanie cen przez kilka ostatnich lat. Nie ukrywam, że dodatkowym argumentem w ich wyborze będzie dla mnie dywidenda oraz aktualna cena. W tym wpisie nie wspominam nic na temat kondycji samego sektora oraz ważnych wiadomościach, ale jestem na etapie ich analizowania. Ostatecznie podstawą do wejścia w pozycje jest dla mnie wykres i cena.

eng_w.png

tpe_w.png

zep_w.png

Tradingview.com

Nie wiem dlaczego i po co, ale ktoś ponoć prosił, żeby pojawiła się ta informacja. Wszystkie wykresy, które wykorzystuje do swoich analiz pochodzą z tradingview.com. I w sumie uważam, że to jedna z lepszych aplikacji do analizowania kryptowalut.

Stooq.pl

Na stooq.pl znajdziecie bardzo fajną aplikacje do analizy technicznej wielu instrumentów finansowych. Strona jest również źródłem wielu przydatnych informacji. Dzisiaj zademonstrowałem tylko część możliwości prezentowanych przez ten serwis. Szczerze polecam!

Analiza jest tylko przedstawieniem mojego punktu widzenia i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jeśli podejmujesz decyzje inwestycyjne na jej podstawie robisz to na własne ryzyko.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Ciekawa analiza. Interesująca sytuacja na BTC, gdyż od dawna nie było dłuższej korekty, jeśli zamkniemy następne tygodnie pod wolniejszą średnią kroczącą i chmurą, myślę, że może czekać nas parę miesięcy osuwania się ceny i ucieczki kapitału z BTC w altcoiny. W takiej sytuacji wiele osób powinno Ci podziękować za sugestię, że przecież ciągle istnieje GPW ;)

I tutaj napiszę coś bardzo kontrowersyjnego dla niektórych z Was. Rynek stal się dla mnie całkiem czytelny, dlatego ostatnio gram na longa o bardzo krótkim stop lossie.

@uzamkniete A wydawało mi się, że już definitywnie wycofałeś się z rynku krypto.. :)

Dzięki za zaproszenie, bardzo chętnie bym się pojawił, ale w tym momencie mój przyjazd stoi pod znakiem zapytania. :c

Co do Ripple, może trochę przesadziłem z horyzontem czasowym tego wzrostu, nie wziąłem pod uwagę styczniowego defetyzmu na rynkach oraz zawirowań w Azji, niemniej utrzymuję moją prognozę - Ripple przekroczy 4, a nawet 5 $ do maja. Pomiędzy majem, a czerwcem powinien nastąpić wyraźny wzrost na rynku - BTC może przebić magiczną barierę 50 k. W tym okresie nastąpi także "pompa" na coiny z dobrym zapleczem merytorycznym: ARK, Enigma, XLM, VEN, BAT, EOS, Monero, XRB, ELF.

Nigdy nie byłem wielkim entuzjastą Ripple z powodu tego kto stoi za tym projektem, osobiście wspieram Stellara i inwestuje w ten projekt z pełnym przekonaniem; zaś wejście w partnerstwo z IBM i FairX powinno dać wymierny efekt już w lutym.

Mam dziwne wrażenie, że jedyną podstawą dla pewnej części inwestujących w krytpowaluty jest wiara w wieczne wzrosty.

Szanuję twoją opinię, ale w mojej ocenie popełniasz błąd stosując klasyczne wskaźniki giełdowe do oceny rynku krypto, który dopiero raczkuje i jest wciąż bardzo odległy od nasycenia. Poczekajmy aż market cap przekroczy 5 biliardów USD. :)

·

Klasyczne wskaźniki giełdowe działają, dlatego z nich korzystam :)

Poczekajmy aż market cap przekroczy 5 biliardów USD. :)

Możemy dłuuuugo czekać :)

BTC może przebić magiczną barierę 50 k

Nie wydaje mi się, ale to moja opinia

A wydawało mi się, że już definitywnie wycofałeś się z rynku krypto.. :)

Zdecydowana część środków została już wycofana, to czym operuję to na prawdę niewielkie środki ;)

Elegancko :) Dość ciekawy i obszerny artykuł

·

Dziękuję! Jeśli interesują Cię ekonomia/rynki finansowe, a przede wszystkim analiza techniczna to znajdziesz tutaj coś dla siebie. Jeśli chcesz się dopiero "wgryźć" w temat zapraszam - https://steemit.com/polish/@uzamkniete/polecane-lektury-inwestowanie-finanse-i-nie-tylko