"Seksmisja" - feministki mówią NIE!

지난달

Tego filmu jako Polak po prostu nie możesz nie obejrzeć. A jest z tym coraz trudniej. Jeszcze niedawno stacje chętnie sięgały po niego, by umilić nam jakiś wieczór, a teraz wyraźnie rzadziej, głównie w małych kablowych blokach telewizyjnych. A przecież jest to jeden z symboli polskiej komedii, kreatywności i bardzo porządnej scenariuszowej roboty, która udowadnia, że nie budżet decyduje o wszystkim, ale przesłanie i pomysł.

Niestety od kilku lat film jest ofiarą ruchów feministycznych. Paulina Młynarska nazwała go "koncertem seksizmu", a reżyser, Juliusz Machulski, powinien za swój obraz przeprosić. No i co najgorsze on to niedwuznacznie czas od czasu robi… Kolejny dowód: film będzie miał swoją premierę teatralną. I co? Kobieta podkreśla w wywiadach, że będzie miał zupełnie innych charakter, będzie „feministyczna, jak zaznacza autorka Paulina Reiter.

A przecież ten film chyba nie był wycelowany w nasze kochane panie… Przecież „Seksmisja” to przede wszystkim krytyka totalitarnego państwa, które „opiekuje się” tobą od narodzin, aż po śmierć. Chce byś był jedno myślący i nie zadawał zbędnych pytań. Dlatego odpowiednio cię wychowuje i dba byś nie poznał osób, które pamiętają „inny świat”. Tymczasem okazuje się, że to jednak nie to…

Film był doskonałą odtrutką na lata zarówno komuny, jak i pierwszej dekady transformacji ustrojowej. Zdrowo leczył z nawiedzonych przywódców i tego, że tylko jedna optyka jest fajna i zdrowa. Tymczasem z dzisiejszej perspektywy sugeruje się, że to nie jest ważne. Bo z feminizmu śmiać się nie wolno. A jak już wolno to tylko „w ramach konkretnego konsensusu” (???).

Nie zmienia to jednak faktu, że do dnia dzisiejszego jest to jeden z ulubionych filmów Polaków po 40. roku życia. Nadal zajmuje 2. miejsce wśród najlepszych polskich filmów na Filmwebie. Znają, pamiętają. A reszta cóż… Ma coraz mniej okazji, by się o tym przekonać. Bo ostatnie czasy jakby są dla tego dzieła mało łaskawe. Nagle jakby przestał istnieć.

Kto wie, czy już za niedługo wzorem Disney+ nie będzie przed filmem napisu: "Dzieło pochodzi z innego okresu i reprezentuje wartości sprzed zmian społecznych". Zobaczymy :)

Legalnie do obejrzenia: https://www.ipla.tv/wideo/film/Seksmisja/625c4a92490306377dc51aa93d75eced

O filmie

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,157211,24081462,seksmisja-2018.html?disableRedirects=true

https://natemat.pl/217655,seksmisja-to-koncert-seksizmu

http://akademiapolskiegofilmu.pl/pl/historia-polskiego-filmu/filmy/seksmisja/86

https://ninateka.pl/film/seksmisja-jedna-scena

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Uwielbiam ten film! Nie mam z nim żadnego problemu... może dlatego, że jestem po 40-tce ;)

·

No właśnie coś w tym jest ;)