تورم زانو و درمان آن

3년 전

تورم زانو حالتی است که در آن در داخل مفصل زانو و در اطراف آن مایع تجمع پیدا می‌کند. بعضی از افراد به این وضعیت «آب آوردن زانو» می‌گویند و در پزشکی اصطلاحاً «افیوژن» (effusion) نامیده می‌شود.

تورم زانو ممکن است بر اثر ضربه و آسیب‌دیدگی مفصل بر اثر استفاده‌ی بیش از حد و یا به علت بعضی از بیماری‌ها و یا وضعیت‌های مرضی ایجاد شود. پزشک برای تعیین علت تورم، ممکن است نمونه‌ای از مایع را برای آزمایش از نظر عفونت و انواع بیماری‌ها بگیرد.

knee swelling
Image credit: wikihow.com

در مواردی که مایع زیادی در زانو تجمع پیدا کرده است، می‌توان با کشیدن مقداری از مایع از درد و سفتی ناشی از تورم کاست. پس از مشخص شدن علت اصلی، درمان بر اساس علت انجام می‌شود.

علایمی که در این وضعیت مشاهده می‌شود، در درجه‌ی اول شامل همان تورم ناحیه‌ی زانو است. پوست ناحیه‌ی زانو پُف کرده به نظر می‌رسد، مخصوصاً اگر آن را با زانوی طرف مقابل مقایسه کنید.

مفصل زانو ممکن است سفت شده باشد، به‌طوری‌که بیمار نمی‌تواند زانو را به‌طور کامل خم‌وراست کند.

این وضعیت بسته به علت آن ممکن است بسیار دردناک باشد، به‌طوری‌که بیمار نمی‌تواند هیچ‌گونه وزنی را روی زانوی خود تحمل کند.

همان‌گونه که گفته شد، یکی از علل ایجاد کننده‌ی تورم زانو، ضرباتی است که به زانو وارد می‌شود. ضربه به هر بخش زانو ممکن است موجب تجمع مایع در مفصل زانو شود. مثلاً پاره شدن لیگامان، پارگی غضروف یعنی مینیسک زانو، تحریک ناشی از استفاده‌ی بیش از حد، و شکستگی استخوان می‌تواند باعث این وضعیت شود.

برخی از بیماری‌های دیگر نیز ممکن است با تورم زانو همراه باشد، مثلاً آرتروز، آرتریت روماتویید، عفونت، بورسیت، کیست، و تومور از علل دیگر آن هستند.

درمان تورم زانو بسته به علت آن متفاوت است، و بستگی به شدت بیماری و سابقه‌ی پزشکی بیمار نیز دارد. معمولاً درمان شامل استفاده از دارو و خارج کردن مایع از مفصل زانو است.

از نظر درمان طبی، از داروهای ضددرد و داروهای کورتیکواسترویید خوراکی برای درمان تورم مفصل زانو استفاده می‌شود.

درمان‌های جراحی شامل خارج کردن مایع از طریق سوزن، استفاده از آرتروسکوپی، و در موارد پیشرفته جایگزینی مفصل زانو است.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending