شکستگی صفحه‌ی رشد و عوارض آن

3년 전

به‌طوری‌که می‌دانید، در دو انتهای استخوان‌های دراز بدن، صفحه‌ی رشد قرار دارد، یعنی محلی که رشد استخوان از آن ناحیه صورت می‌گیرد. شکستگی صفحه‌ی رشد در این لایه‌ی بافت رشد کننده‌ی انتهای استخوان در کودکان اتفاق می‌افتد. در واقع، صفحه‌ی رشد نرم‌ترین و ضعیف‌ترین قسمت استخوان است، به‌طوری‌که گاهی حتی از رباط‌ها و وترهای اطراف آن نیز نرم‌تر است. صدماتی که در بزرگسالان فقط باعث پیچ‌خوردگی مفصل می‌شود، ممکن است در کودکان موجب شکستگی در صفحه‌ی رشد شود.

درمان فوری در شکستگی صفحه‌ی رشد اهمیت زیادی دارد، زیرا آسیب‌دیدگی صفحه‌ی رشد می‌تواند بر رشد بعدی استخوان تأثیر بگذارد، و در نهایت موجب تغییر شکل استخوان‌های کودک شود. ازاین‌رو، درمان صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که درمان شکستگی صفحه‌ی رشد به درستی صورت نگیرد، ممکن است استخوان در نهایت کج شده و یا کوتاه‌تر از اندام طرف مقابل باشد؛ اما در صورتی که درمان درست انجام شود، اکثراً هیچ‌گونه عارضه‌ای بروز نمی‌کند.

growth plate fracture
Image credit: epainassist.com

بروز عوارض به دنبال شکستگی صفحه‌ی رشد بستگی به شدت ضایعه دارد: در صورتی که صفحه‌ی رشد جابه‌جا شده و یا خرد شده باشد خطر دفرمیته‌ی اندام بیشتر است.

سن کودک نیز در بروز عوارض نقش دارد: هرچه سن کودک پایین‌تر باشد، احتمال بروز دفرمیته و تغییر شکل استخوان بیشتر است.

درمان شکستگی صفحه‌ی رشد نیز بستگی به شدت ضایعه دارد. مثلاً در صورتی که شدت آن کم باشد، یعنی جابه‌جایی در صفحه‌ی رشد اتفاق نیفتاده باشد، شاید با آتل بستن و گچ گرفتن مسئله رفع شود. ولی در مواردی که دو تکه‌ی استخوان در امتداد یکدیگر قرار نداشته باشند، جراحی ضرورت خواهد داشت. با عمل جراحی، صفحه‌ی رشد در امتداد هم قرار داده می‌شود تا احتمال بازیابی و رشد مجدد افزایش پیدا کند.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT