Lets go shopping in Poland - comparison time.

2개월 전

DSC_0001.JPG


What does it cost to eat and drink here?


I thought I would give you a chance to tell me what the same shopping would cost, where you live.

SOOOOOO I went to a local supermarket called Biedronka, ladybird in English, and bought some things I wanted. The total spend with the exchange rate today being 5.022 Polish zloty to £1 or 1 Aussie dollar = 2.64646 and US dollar at = 3.90484, my total cost in £'s was under 10 of them. £9.40 to be precise.

What did I get for this 9 pounds? See below.

4 cans of beer for him, 550ml in each so over 1 pint, well over in fact each. 2.99 each in ZL. or just over (50 pence x 4)
1 bottle of 70cl wine for her. Middle of the price range at 19,99zl so less than (£4)
A large bag (200 grams) of salted crisps or chips if you like. 2.99zl (50p)
a whole chicken 1.578 kg for 11.03 zl (£2.00)
Some Parsley for the guinea pig named privilege, 1.49zl. (29p)
2 large bread buns (baps, cobs) depends where you live in the UK as to the terminology of bread, seriously lol. 1.38zl for 2 = (27 pence)
1 iced doughnut for daughter at 1.39zl or (28p)
1 liter of milk 2.19zl or (43p)

So there you go, all that for less then 10 quid as we call pounds in the UK.

The chicken will be a roast dinner for 3, a curry for 2, and sandwiches until it is gone, with the 3 cats at the farm getting a share, and the local stray dog eats the bones.

The beer will be consumed later tonight after cooking a meal for three, the wine lasts my lady for months!.

I use www.xe.com for all conversions, every day in fact.

Let me know what it costs you in your currency below.

A beer in a bar here averages around 1 pound for a half liter. A meal for three out at the local bar, and a bottle of red wine, plus 2 soft drinks, costs me around the same, 10 pounds.

Car insurance is a 1/3rd of the UK cost, and covers anyone that drives the car, not just me.
There is no road tax to pay, it is included in the price of fuel, and that fuel is cheaper than most of the EU.
Buying a used vehicle though does incur a 2% tax, with a fine of 250zl if not paid in 2 weeks. I found that out the hard way this month, though escaped the fine by pleading ignorance. :-)

I have no monthly or yearly house tax, or land tax, in fact the government pays me, via funds from the EU, for letting people farm our land.


DSC_0002.JPG


A pig named privilege?.


Having online discussions can get heated, and people can get very aggressive and or offensive, some resort to the usual name calling, and when being told to "check my privilege" so many times by angry young people, I did, I looked around the fields for months trying to find it.
So I decided to make life easier, I would name the pig that, so when anyone says it, I walk in my daughters room, check on the pig, and report back that my privilege is fine. :-)

Have a superb day ahead.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

I can't answer with the beers. Here in South Australia we can't even buy alcohol in the supermarket. We have to go to a separate shop! So as I don't buy alcohol, I've no idea what the going rate is for it.

Let's see, at Aldi I could probably get the crisps about $1.50 if I was happy to buy the cheapest, nastiest ones there. Whole chicken maybe $5-$7? Again, I don't usually buy whole chicken as we produce our own. Parsley grows in the back garden. Bread rolls...don't they usually come in packs of 6? The cheap ones are probably around $3, but the trick is to buy them reduced at the end of the day. Then you can pay about $1.50. Now iced doughnuts come at a premium, because they tax the crap out of sweet stuff and anything they deem not essential. I'm going to guess around $3 each.
I think at one point the supermarket milk brands were selling at $1 per litre. I'm not sure if they still are since the drought, though.

Car insurance is about $900 per year and increasing. Road tax (or rego as they call it) over $1000 per year...

Oh crap, you've just reminded me I've got to renew hubby's insurance in a few days!

Petrol is fluctuating between $1.35 and $1.72 per litre at the moment.

Council tax around $1600 per year and rising. Additional emergency services levies around $140. I feel like I'm missing a tax...there are taxes and licenses for just about everything.

Posted using Partiko Android

·

Wow, that is similar to the USA then. Did you read @j85063 below as he is in Aus too.

·
·

I did. That's why I wasn't to worried about covering beer costs. 😉

·
·
·
·

I just worked out the exchange rate on my insurance, car = £185 per year, £10 of that is for if anyone scratches or damages it while parked anywhere, the insurance will repair it, and £10 to £20 per year for each of my motorbikes. :-)

Jeepers it's a good job I don't have to live on your groceries - I don't drink alcohol or eat gluten or sugar or nightshades (potatoes), and chicken makes me grumpy so I don't eat that either... Parsley is a weed growing in our garden, so a guinea pig would have a good time.

Did you know there used to be white guinea pigs but they were all cross bred with other colours because they were offensive to guinea pigs of colour?

·

lol you genuinely made me laugh out loud.

·
·

I wanted to reply to this with a nice big "ditto" picture, but my search only found me this darn thing:

Posted using Partiko Android

·
·
·
·

Lmao! My voting power is getting low, but I couldn't let that pass with a dust vote! Curse you!!

Posted using Partiko Android

·
·
·
·
·

I enjoyed this, so I sent it to family and friends.

  • at worst, it will only contribute to my reputation as a crazy oddball.

Thanks

·
·
·
·

So did I - but I'm a bit odd...

You want expensive? - Try Auckland!

·

Or London, mind you Singapore was ridiculous at £7 for a beer and that was 8 years ago, and Dubai cost the same.

·
·

If it's beer you want - it only costs $1.25 a bottle at the supermarket over the road from us. (I think all beer tastes like a mixture of urine and vinegar)

·
·
·

Never tasted urine and vinegar, so will give it a miss cheers. lol.

·
·
·
·
·
·
·
·
·

My builder mates used to soak their sore hands in it.

·
·
·
·
·
·

Stop pussying about and drink it!

I am looking the Guinea pig idea!! Lol

·

It was the only way I could find it. :-)

I've not a clue what any of those items would cost here, other than the Parsley around 50 cents, but I'm sure it'd be a damn sight more than a tenner!
People asking you to 'check your privilege', hilarious. I can hardly believe it, but then again, there are so many things I can hardly believe and they're happening in front of my very eyes.

·

LOL insane world run by insane people, and it all trickles down, now get shopping you lazy beggar yee :-)

From a supermarket here in Australia one would pay about $3+ for a packet of chips, $10. frozen whole chicken, $2 for 6 bread buns, $1.29 for the cheapest 1l milk. Just payed $600.60 for 12 months vehicle registration in one of the cheapest States of Australia for registration costs. Standard unleaded fuel yesterday cost me $1.54 per litre. A beer at a bar would cost one at least $6 for around 1/3 litre. Property rates for my little place out in the country is some $1200+ a year, water base charges $1040 + water usage on top per year.🤪😲 Crazy expensive in Australia. And my property cost are cheap compared to most.

·

WOW just wow, that is some insane money just to live bro.

·
·

Yes insane is a good word for it.

Posted using Partiko Android

I couldn't beat that at my most craftiest of shopping trips. Chicken here alone for one that size would easily be six to eight bucks, unless they are on some super sale which happens a couple times a year you could get a skimpy looking chicken for three to four bucks.....probably why they are on sale...lol. A couple of bread rolls cost about .39 each, a donut .75, 4 beers 4.00, a bag of chips 1.19 (at the cheapest place), a liter of Milk 1.00 (actually cheaper to buy 1/2 gallon 1.50 or a gallon 2.69), parsley bunch about 2.00 and a bottle of wine not really sure about but some good asti probably run about 10 to 15 depending on where you buy it.

I bought a 14 pound turkey the other day for under five bucks but that only happens around Thanksgiving. I don't need a large turkey as my sons and I have a turkey cook off contest each year so there's plenty as they plan on buying the biggest...whereas after it's all said and done for, with that much turkey leftover I don't need a twenty some pound turkey leftovers for just me. Though I can make lots of casseroles out of that but I'd rather buy three smaller one's and stock them in the freezer at that reduced rate.

In all though I am planning (though I wasn't planning, lol) on feeding sixteen people Thursdays at around a cost of forty five bucks. My kid said "hey I invited so and so and their kids"...a couple days later he also invited such and such and their kids....to which I replied "you know you guys just got that big dinning room table we should hold it over here" (wink, wink) and it worked. lol. For that money I bought my turkey, 10 pds of potatoes, 2 boxes of stuffing, 3-10 ct. packages of green onions, 3 8oz cream cheese, ham for green onion wraps, pickles, carrots, celery, olives, dip, cheese ball, a tray of crackers, cheese, pepperoni and salami, confectioners sugar, a bag of sugar, a bag of flour, two deep dish pie crust, pumpkin, two cans evaporated milk, to make pumpkin bread, pies and pumpkin cream cheese rolls, 2 dozen eggs for deviled eggs, 1 can fried onions, 2 cans of mushroom soup and 2 cans green beans for green bean casserole, 3 tubes of crescent rolls, a bag of chips for the kids with a container of dip, and a large container of Hawaiian punch for them....I'll be glad the mess will be over there and I won't be looking forward to sixteen sets of washing dishes, pots and pans. I picked up some things early, snatched them dirt cheap on pre holiday sales, most of the rest I bought at a place called Aldi's here. They are cheap compared to other stores as they don't have the over head of other places. You use their empty boxes to box your own stuff or you can buy bags, you pay a quarter to unlock a shopping cart then get it back when you return the cart back. They do a simple advertising flyer and their products are quality stuff comparable to name brands.

My kids are always amazed at the amount of stuff I can come home with for little of nothing but not amazed enough to want to go shopping with me...lol, even though it's save them a ton of money. They'd rather throw their money out the window for convenience. My one grandson always wonders why everything I buy has to be on sale. One day when he was with me shopping I let him ring up the stuff as he watched the digital coupons take money off, then the store specials they have where they reduce the price of five items (they give you a choice, mix or match any five items)...so if they want Oreo's for cookies but they are not in the five for five then they have to pick a different one...those types of why do we have to questions...and when he got done ringing up the stuff he got the receipt and I saved eighteen dollars. I told him...now I have eighteen dollars to spend on something else, see how that works and he was quite impressed.

·

Very thrifty indeed, like your style, looks like I have it easy here with cost. It was one of the reasons for moving here after all. I researched it via 4 trips here, so around 6 weeks spent in different regions before moving.

Only 2 Brits here, locally in a region of more than 25000 people, most go back to the UK after 6 months, finding the lingo too hard to speak.

Good luck with the thanks giving meal.

A quick estimate and I think prices here in South Africa are from 10% to 40% - depending on the brand

For instance, one litre in a plastic bag (for freezing) is about R13, but if in a carton, is about R20 (in petrol station shops is R25 or so).

More important is the income of the majority. I would say they earn between R4,000 to 15,000. Grnts and pensions are R1,780 pm.

You do not pay rates and taxes on your property if you are a pensioner, but if a pensioner rents a property, he pays the full rate. Same with electricty, a pensioner owner pays about R220 pm, but a renter needs about R450 to R800pm

Unemployment rates in some areas go as high as 70%

·

Wow, mind blowing.