76# To owo i takowo - pra waluta w Europie część 1

2년 전

                    wygląd  Denara Karola Wielkiego, źródło : newsweek

Witam już w 75 wydaniu mojej serii. Tym razem postanowiłem podumać nad walutą w Europie i jak wyglądała ich wartość. W pierwszej części omówię waluty w Europie, druga część będzie dotyczyła o Polsce.

Po analizie dostępnych informacji i innych artykułów można powiedzieć, że dwa tysiąclecia lat temu ludzie posługiwali i cenili sobie najbardziej srebro przy produkowaniu monet. Cenny był sam metal, a nie tylko dana moneta ( nawet połówki czy ćwiartki). Głównym dowodem mają być często odnajdywane skarby na polach na terenie całej Europy w skrytkach z połówkami czy ćwiartkami monet. Ważna była wtedy waga monety i czystość użytego kruszcu.


Jako praprzodka Euro można uznać - denara, którego zaczęto bić 211 r.p.n.e. Miał on średnio 4,5 grama srebra. 1 Denar = 10 Asów                To 72 sztuki wystarczały na jeden funt srebra

Warto dodać, często monety miały trochę inną wagę gdyż, tamta technologia i przyrządy nie pozwalały dokonywać idealnych monet jak obecnie. Z jednych przyczyn wprowadzenia denara była chęć handlowania Rzymian z Grecją. Ci drudzy posługiwali się przeważnie srebrem. 


Po koło 250 latach zaczęto produkować brązowe monety - sestercji ( wart był 2,5 asa). W Rzymie nadzór nad mennicą sprawowali tresviri monetales. Oni decydowali co znajdzie się na drugiej stronie monety. Najczęściej padał wybór na bóstwo lub znaną osobę np : polityka. Wraz z czasem ilość srebra w monecie denara malała. Przykładowo w czasach Nerona wytapiano z funta srebra - 96 sztuk . Następne wieki coraz bardziej przyspieszyły deprecjacji w monetach. Częstą praktyką stało się skupowanie denarów z rynku i zamienianie nowo przekutymi z domieszkami miedzi i innych metali. 


Co w III  wieku spowodowało, że denar był praktycznie bezwartościowy. Cesarz Dioklecjan próbował ustabilizować system monetarny. Dzięki jemu i Konstantynowi Wielkiemu zaczęły powstawać pierwsze złote solidy. Władcy zalecali wymieniać złote monety, gdyż się wycierały i traciły na wartości na srebrne odpowiedniki. Poprzednio rządzący robili na odwrót, ( aby dać odniesienie wagi nasze 50 groszy to 4 gramy, 1 złoty to 5 gramów). Złote denary miały ważyć 4,5 grama


Przechodząc do czasów trochę nam bliższych - za panowania Karola Wielkiego. Znowu , aby ułatwić handel wprowadzono denary ( od rzymskiej tradycji), tym razem z funta ( wtedy 406 gramów) srebra bito 240 monet. Co ciekawe dopiero w 1971 roku zamieniono za szylinga ( 1/20 funta), pojawiła się moneta o nominale 5 pensów. Jednym z powodów, których Brytyjczycy bronili swojej waluty była historia powiązania z starożytnym światem ( teraz raczej są bezpieczni jak prawie wyszli z Unii Europejskiej ). 


Innymi przykładami globalnej waluty są frank i lira. W 1803 roku frank miał posiadać 0,29032 grama czystego złota. W Piemoncie bito - lira z tym samym stosunkiem złota do wagi przyjęto już w 1816 roku.

Na światowe rynki ważnym wydarzeniem było odkryte w połowie XIX wieku, złoża złota w Kalifornii i Australii. Szybko spowodowało obniżenie wartości złota. Znowu polityka państw obniżania zawartości srebra i złota zapanowała w XIX wieku. Po kolei czyniły to Francja, Szwajcaria i inne państwa za wzorem. Co ciekawe konwencja paryska i Unia Łacińska ( należało do niej 20 państw), chciało uratować unie walutową. Nawet Stany Zjednoczone wyemitowały : złotą stellę o nominale 4 dolarów ( 20 franków) i 20 centów o parametrach franka. Nie pierwszy raz w historii Państwo Kościelne zostało wyrzucone za nie przestrzeganie ustaleń ( za bicie monet o zawartości  mniejszej niż Paryżu) i chęć zarobienia wzięła górę. Kolejny przykład jakim zakłamanym państwem są rządzący i głoszący wiarę, gdy oszukują oraz okradają swoje owieczki z kasiorki. Naszła mnie ochotą na napisanie o złocie Watykanu i to będzie następny temat, z serii teorii spiskowych.


                   Dziękuję za chwilę uwagi !!!


Źródła: pl.wikipedia.org/wiki/Denar

Tygodnik Polityka ,wydanie grudniowe, lata 2011 - 2012, strony 52-54

Obrazek: www.newsweek.pl/plus/historia/peryskop/denary-ojca-europy-karola-wielkiego-awers-i-rewers,artykuly,400311,1,z.html

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT