Steemit ve Power up [cointurk 23.projesi] yildirayhan#1334

4년 전

Merhaba arkadaşlar. Bir cointürk projesinde daha sizlerle beraberiz. Bu projenin konusu bence gerçekten önemli ve ciddi bir şekilde üzerine eğilinmesi gereken bir konudur. Çünkü temelde steemit.com un kullanılma mantığı (para kazanma açısından)bu projede yatmaktadır. Vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

images.jpg

Hepimizin bildiği gibi yapmış olduğumuz paylaşımların oylanması neticesinde biriken ödülümüzü 7.günün sonunda onaylayarak hesabımıza aktarabiliyoruz.Önceden Steem Power (SP) ve Steem Back Dollars (SBD) olarak ödül alabiliyorken son günlerde yapılan değişiklik ile ödüllerimizi artık Steem, Steempower ve SBD olarak alabilmekteyiz.Ayrıca kazanılan ödülün ne kadarının (%100 veya %50) SP olacağını kendimiz belirleyebiliyoruz. Bu bilgileri aklımızın bir kenarında tutalım.

Kriptopara piyasasına hergün yeni yeni proje ve coin girmektedir. Bu proje ve coinlerin birçoğu vaddettikleri oranında ilerleyemeyerek bir hüsrana uğrayacaktır. Bunun neticesinde ise belirli exchange sitelerinden silinecek ve zamanla atıl durumda kalarak popülerliğini yitirip piyasadan kaybolacaktır. Hal böyle olunca gelecek vaadeden proje ve coinler piyasada tutunacaktır. Bunun da sonucu olarak coin değerleri yüksek olacak ve global bazda yüksek hacimli işlemlere konu olabilecektir. Hiç kuşkusuz ki piyasada tutunabilmeyi başaran projeler genellikle; bu piyasada ilkleri yaşatan (bitcoın, ethereum, ripple...) projeler olacaktır. Ben steemit.com u bu açıdan değerlendiriyorum. Yani steemit.com, blockchain tabanlı ilk sosyal bir ağ olması nedeniyle kendisinden sonra gelebilecek diğer sosyal ağlara örnek teşkil edebilecek bir yapı olarak kabul görmüş durumdadır (örneğin XRP ve XLM, Ethereum ve Cardano gibi).Bu özelliği nedeniyle (tabii kendini sürekli güncelleyerek çağa ayak uydurması şart) piyasada ilk sıralarda var olan yerini gittikçe daha yukarılara taşımaktadır. Üst sıralarda tutunması demek maddi anlamda Steem ve SBD'nin tanınması ve tanındıkça da değerlenmesi demektir.

Yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi steemit.com un bizlere kazandırmış olduğu steem, SP ve SBD leri ne kadar çok miktarlarda elimizde tutarsak kazancımız ilerleyen dönemlerde o kadar artacaktır. Bu genel bir kanıdır ve ilerleyen dönemlerde bunu çok daha net göreceğiz.

Şimdi biraz da steem, SP ve kısmen de SBD nin hesaplarımız üzerindeki etkilerine bakalım.

Öncelikle SP değerimizin bizim oy oranımızı etkileyen en ağır taş olduğunun bilincinde olmalıyız. Bunu tarihten bir örnek vererek açıklamak istiyorum. Roma döneminde ve bir dönem Osmanlı tarihinde de yaşandığı üzere soyluların oy oranları avam tabakasının oy oranlarından daha üstündü ve bir kıyaslama şeklinde oy kullanılıyordu. Soylunun 1 oyuna avam tabakasındaki 5 insanın oyu anca denk gelebiliyordu. steemit.com da da SP lerimizi bu örneğe göre düşünürsek; ne kadar çok SP'ye sahipsek o denli oy oranımız yüksek (yani oy kullandığımızda karşı tarafa kazandırma oranımız yüksek) olacaktır. Başka bir örnek de @jerrybanfield dan (steemit.com da ünlü bir witness) vermek istiyorum.Jerry'nin steemitte kazanmanın minimum 5 kuralından ilkini SP nin yüksek tutulması için mutlaka steem satın alınarak power up yapılması gerektiği yönündeki düşüncesiydi. Bir de atasözümüzden örnek verirsek ne kadar ekmek o kadar köfte,... aslında daha çok örnek var da burda vererek fazla zaman tüketmeyelim :-)

İkinci olarak steem biriktirmek bize hem kriptopara olarak değerlendiğinde kazancımızı arttırmamızı sağlayacak hem de mevcut steemlerimizi power up şeklinde kullanarak SP elde etmemizi sağlayacaktır. Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurmuş gibi olacağız.

Son olarak SBD'yi elimizde tutmak hem değerlenmesi açısından (bir zamanlar 18 USD yi gördüğü gibi) bize kazanç sağlayacaktır hemde steemit.com içerisinde transferleri gerçekleştirmemizde yardımcı olacaktır.

aslına bakarsanız bu konu üzerine bayağı yazılır. Fakat uzun yazmak biliyorum ki bu paylaşımımın okunmasını düşürecetir. Onun için burada kesmeden önceden kısa toparlarsak; steem biriktirmek iyidir, paylaşımlarımızı %100 power up daha iyidir, biriken steem ve SBD'leri daha fazla kazanmak için SP ye çevirmek için çaba harcamak en makbuludür.

DQmWHUZjHQFFJKUioxVAkfyHpKP4QYTyM2R5bqjQfHvsbUH.gif
sabrınız için teşekkür ederim...

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Vav çok iyi bir yazı olmuş, emeğine sağlık kardeşim.

·

Tesekkur ederim dostum..

Hocam paylaşım yaparken %50 %50 seçmek mi mantıklı yoksa %100 power up mi?

·

Ne amacla yazdigina bagli. Soyle; eger kazanc amacli yapiyorsan yuzde 50 ama uzun donemde bana getiri saglasan diyorsan power up.. kafan karismis olabilir.😀 eger imkanin varsa steem alip power up yapmak. Imkanin yoksa yuzde 50 secerek gelen sbd ler ile (bir zamanlar 18 dolardi) power up yapmak mantikli

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by yildirayhan from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.