Akçaabat Köfte

2년 전

Merhaba arkadaşlar;


Source

Niye bu konuyu seçtiğimi söyleyeyim. Bugün öğle arasında ekip olarak Akçaabat köfte yemeyi tercih ettik ve bunun içinde Et ve Süt kurumunun Ankara orman çiftliğinde üretilen hayvanların etlerinden hazırlanan hazır köftelerden aldık.

İlk başta biraz şüpheyle yaklaştık, acaba gerçekten Akçaabat köftenin yerini tutabilir mi diye. İnanın ızgarada yaptığınız zaman, (zaten kendi yağı yeteri kadar olduğu için) sıfır yağ, mükemmel bir tat çıktı ortaya.

Belki biliyorsunuzdur. Bizim oralarda yani Karadeniz’de halk baharatı pek bilmez, yani baharat kültürü oluşmamıştır. En fazla bildiği baharat türleri, nane ve pul biberdir. Bu yüzdende bizim köftelerimizden yiyen kişi et yediğini anlar.

Küçüksemek için söylemiyorum, yanlış anlamayın. İnegöl köfteyi inegöl’de, Tekirdağ köfteyi tekirdağ’da, İznik köfteyi İznik’te yemiş birisi olarak benim memleketimin köftesi apayrı olduğunu söyleyebilirim.

Bizimkiler baharat kullanmadığı, aksine diğer köftelerde ise, tadı baharatla vermelerinden dolayı böyle bir izahat yaptım. Bugün herhangi bir kebapçıya gitseniz ve bir adana şiş yeseniz, onun içinde et mi var, sakatat mı var anlayamazsınız. Ama tadına baktığınız zaman mükemmel dersiniz.Source


Madem adana köfteden bahsettik, küçük bir tüyo vereyim, acıyı ne kadar çok seviyor olursanız olun, kebapçıya gittiğiniz zaman adana değil, urfa kebap söyleyin. İçine fazla acı ve baharat koyamayacakları için mecburen etin tadını almış olacaksınız. Sonrasında siz istediğiniz kadar baharat ve acı eklersiniz.

Bugünkü menümüz pardon yazımız böyle oldu.

Afiyet olsun.

Posted from my blog with http://fakire1sadaka.ovh/2018/06/28/akcaabat-kofte/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT