Göksu mesire alanı ve deresi

2년 전

Merhaba arkadaşlar;


Source


Arkadaşlar bugün İstanbul’un en nadide ve çevresinde bulunan tarihi eserleri ile ünlü Göksu deresi ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

Anadolu yakasında bulunan, Beykoz ilçe sınırları içinde kalan İstanbul’un özellikle Anadolu yakasının en önemli akarsularından Göksu deresi, günümüzde hala o muhteşem görüntü ve heybetini koruyarak Anadoluhisarı ile Küçüksu semtlerinin birleştiği noktadan geçerek İstanbul Boğazına akmaya devam ediyor. Küçük kayıklar veya sandallarla içlere doğru girdiğiniz zaman İstanbul’un en eski su kaynağı olan barajlardan 1893 yılında yapılan Elmalı bendine ulaşırsınız.

Bugün derenin etrafı betonlarla dolu olsa bile ara ara hala ağaçlar görmek insana huzur veriyor. Burası tarihte en eski mesire alanlarından birisiydi ve derenin çevresi ile birlikte etraftaki tepeler boylu boyunca ağaçlarla kaplıydı.Source


Göksu deresi ve çevresi bulunduğu her dönemde devlet büyüklerinin ve Osmanlı hanedanının sıkça uğradığı bir mekan olarak göze çarpmaktadır. En görkemli ve en rağbet gören devri ise 1730 yılında yaşanan Patrona halil ayaklanması sırasında Avrupa yakasının en önemli mesire alanlarından, Kağıthane mesiresinin harap olmasının ardından yaşamıştır.

Günümüzde olduğu gibi, tarihte de insanlar hep Göksu deresini ve etrafını sadece zengin ve kalburüstü insanların doldurduğuna inanıyorlardı aslında bu kısmen doğru olsa da, gerçekte burada her tür sınıftan insan bulunuyor. Etrafındaki lüks sitelerde yaşam pahalı olsa da, diğer gece kondu diye tabir edebileceğimiz iki veya üç katlı yerlerde ortahalli insanlara rastlamak mümkün.Source


Yarın devam ederiz.
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Congratulations @fakire1sadaka! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard!


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!