Karayemiş ya da diğer adıyla Taflan

2년 전Merhaba arkadaşlar;


Bizim karadeniz'e özgü diye bildiğimiz ancak bu aralar farklı bölgelerden gelen yetişme haberleri aldığım bir meyveden, adına bizim oralarda Karayemiş denir, bazı yerlerde Taflan denirmiş. Her neyse adının ne olduğu çok önemli değil sonuç olarak mideye indirdik mi, indirdik. Gerisi önemli değil.

Bu meyveye Karadenizin kirazı da deniyor ancak, bildiğiniz kiraz gibi tatlı değil, daha çok mayhoş bir tadı var.

Alıştığınız zaman mutlaka sürekli yemek isteyeceğiniz bir meyve. Hatta bazı hamile bayanların bu meyveyi aşerdikleri bile söylenir. Diğer meyveler gibi, seralarda yetiştireyim falan olmadığı için, küçük küçük kaplara koyarak derin dondurucuya attığınızda yılın her mevsimi, derin dondurucudan çıkarıp büyük bir keyifle tüketebilirsiniz.

Tadından dolayı ilk başta insanların limon yer gibi ağzını buruşturdukları görülebilir, siz siz olun bu meyveyi yemeleri için ısrar etmeyin, zaten az bulunuyor, bari ganimeti bölüşmek zorunda kalmayın.

Beykoz'un köy yollarına girerseniz ağustos eylül aylarında yol kenarlarında açtıkları küçük tezgahlarda bu meyveden satan şalvarlı, elleri kınalı köy teyzelerini görebilirsiniz. Eğer olurda giderseniz, hakiki, üzerindeki, kaymağı alınmadığı için neredeyse turuncu denebilecek kadar mükemmel köy sütlerinden ve doğal köy tavuğu yumurtasından da almayı unutmayın.

Karayemiş ile ilgili önemli bir bilgi vereyim, Bu meyvenin GDO'lusunu üretemiyorlar. Gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

 


Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Taflan, Karayemiş, Kattak vb birçok ismi var. Dediğiniz gibi artık birçok yerde de yetişir oldu. Dedem özellikle Doğu Karadeniz'deki bol yağmuru sevdiğini söylerdi ancak bugün İstanbul'da ya da benim gibi rastlarsanız Tekirdağ'da bile görebilirsiniz. Zira ana vatanı Anadolu'dan Avrupa'ya bile götürülmüş, yaprak dökmediği için süs bitkisi olarak kullanılıyormuş. Oysa Türkiye'de birçok insan ne adını ne tadını bilmiyor ki bence büyük kayıptır. Mayıs Haziran civarında çiçeklerini açtığı zaman hem görsel olarak hem de kokusuyla kendisini hissettirir, olsa da biz de yesek :))

·

Oooooo Steemit'te böyle doğal meyveleri bilen, tadan ve seven insanların olması çok güzel. Bugün fotoğrafta gördüğünüz karayemişleri İstanbul Sultanahmet'teki MTTB binasının bahçesinden topladık.
Güzel miydi derseniz, mükemmel.
Yorumunuz için de çok teşekkür ederim.

·
·

Ben teşekkür ederim, paylaşımı görünce sevindim. Anne tarafım Giresunlu olduğu için daha çocukluğumuzdan itibaren taflanı ve az bilinen daha birçok meyveyi tanıma fırsatımız oldu. Gerek tadı gerekse ellerde bıraktığı kırmızı lekeler unutulmaz :)) Afiyet olsun