Özgür Olmak Sadece Kararını Verirkendir

작년

Baktım herkes bir blog furyasıdır yazmaya başlamış hikayeler havada uçuşuyor. Bende bide yerden yazmaya başlamak istedim.


Zamanın birinde ün yapmış bir bilge ile kral varmış. Bir gün kral bu bilge adamı yanına çağırmış ve bilge adam sormuş "Söyleyim bakalım acaba özğürlük diye bir şey var mıdır" diye. Kral tabik olmazmı demiş.

Soruya soru ile karşılık vererek "Kaç bacağın var senin" diye sorar Kral. Adam iki adet olduğunu belirtince "Hangi bacağının üzerinde durabileceğini" sormuş ve o bacağının üzerinde durmasını istemiş.

Bilge adam o şekilde durunca Kral "Peki şimdi diğer bacağınıda kaldırabilir misin?" diye sorar. Bilge adam bunun imkansız olduğunu belirtince Kral bak gördün mü demekki özgürlük sadece ilk kararı verdiğimiz zaman olmaktadır. O karardan sonra aslında özgürlük elimizden kayıp gitmiş artık başka işlerin kontrolüne girmişsiz der.

Bu kısa hikaye ile özgürlük kavramı üzerinde birkaç defa daha düşünmemiz gerektiğini vurgulamak istedim.

Örneğin en basiti ile mesleğimizi seçerken yeteneklerimizi iyi düşünmeden ince eleyip sık dokumadan verdiğimiz karar ile belki bir ömür boyu sürecek sıkıntılı bir sürece girmiş oluruz.

Bu sebeple hayat basite alınabilecek bir oyun değildir. Özgür olduğumuz anlarda sık düşünüp doğru karar verenlerden olalım. 


Source 1 Source 2 Source 3 Source 4 Source 5

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT