Kol Böreği ve Memleket Hasreti

2년 전

Bugün Belçika’da bulamadığım ama aklımdan da atamadığım bizim meşhur kol böreğinden yazı paylaşmak istiyorum.


Source


Sizin canınız çektiği zaman en fazla sabah olmasını beklersiniz ve bu arzunuza çok rahat ulaşabilirsiniz. Bizim gibi memleket hasreti çeken ve gurbette olanlar ne yapsın. Mecburen Türkiye’ye gittiğimiz de sevdiğimiz tüm yemeklerde yaptığımız gibi börekten de fazla fazla yiyerek midemize stok yaptırıyoruz.Source


Ancak bu iş öyle deve misali, hörgücünü suyla doldurup bir ay boyunca susuzluk çekmesi gibi bir olay olmadığı için, hamilelerin aşermesi gibi insanın aklına düşünce gitmek bilmiyor. Çok nadir de olsa Türkiye’ye gidenlere her ne kadar börek ile beraber baklava siparişi versem de, bu sefer bu yediklerim bana kilo olarak geri dönüyor. Yaptığım iş icabı genelde bilgisayar başında olmam nedeni ile yediklerimi yakmak gibi bir şansım yok. Zaten işi bilgisayar üzerine olanlar ne demek istediğimi şuan hayalinde canlandıra biliyorlardır.

Benim en büyük avantajım boyumun uzun olması, 1,90’nın üzerinde olunca en azından yediklerimi vücutta yayacak baya mesafem bulunuyor. Siz de böyle bir şans yoksa elimden de birşey gelmez. Siz neyli börek seversiniz? Benim en çok sevdiğim börek türü, ıspanaklı ve kıymalı börek. Gerçi şuan da hangisi olsa farketmez bir tepsi yuvarlardım.Source


Aklınızda olsun, canınız börek çektiği zaman önünüze çıkan ilk börekçiye girip midenizi tıka basa doldurmayın. Kullandığı malzemeler ile ilgili bilgi almaya çalışın. Bir kere hamurun yapımında margarin kullandılarsa kesinlikle oradan uzak durun, tereyağının da hiç olmazsa bilinen kaliteli markalardan olmasına dikkat edin.

Bilmem siz hiç rastladınız mı, böreğin içine rendelenmiş yeşil mercimeği kıyma ile karıştırarak koyanlar var. Bu şekilde üç kağıtçılar kıymadan kar edecekler. Son zamanlarda bu işi soya ile de büyütenler , abartı seviyesine getirenlerde olmuş Haberlerde karşılaştığım için bunlarada dikkat edin.

Yazımızı bilindik bir sloganla bitirelim, siz siz olun bildiğiniz yerden yiyin, için, giyinin.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending
·

Source
When you copy/paste or repeatedly type the same comments you could be mistaken for a bot.

More information:
The Art of Commenting
Comment Classifications

Aynen hocam yeşil mercimeği kıyma diye karrıştırıyorlar . Böreği çok severim ama yapıldığı yer çok önemli tabiiki.

·

Bundan 6-7 ay once olmasi lazim bir haberde kiymasiz kofte yapilip kiymali diye satıldığını görmüştüm. Biraz maydanoz soğan vs ve bi cesit toz ile bildigimiz kofte goruntusu ve tadi aliyor. Test bile yapmislardi ve gercek kiymali olanla ayirt eden sayisi cok azdi. O yuzden ucuz ve bilinmedik yerlerden uzak durmak gerek.


Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c-squared topluluk hesabından oy ve resteem almıştır.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and resteemed by the @c-squared community account after manual review.