Travel with Friends (Denmark-Sweden-Norway) Part 1 (EN-TR)

11개월 전

IMG_7621 (Edited).JPG
Greetings friends. I will try to write my feelings and observations about the places we visited in September with my friends. The eighth article of the series "Denmark-Sweden-Norway"

Selamlar arkadaşlar. Eylül Ayında arkadaşlar ile yaptığımız bir yolculukta gezdiğimiz yerler ile ilgili duygularımı ve gözlemlerimi yazmaya çalışacağım “Travel with Friends” Serisinin sekizinci Yazısı “Denmark-Sweden-Norway”

Untitled.png

First, I think I should mention how this type of travel decision is given. As we did on our previous trips, this trip started with the conversation of "we need to go to Sweden? ” and made 4000 km way in 1 week. As a matter of fact, the Danish section was a bit incomplete for us, but the taste remained in our palate. As always, we have arranged our transportation facilities first. We bought our flight tickets for 5 months in advance, and after we landed at the airport, we rented our car. As a team of 4, we needed a vehicle that could carry our luggage, so we decided on the Skoda Octavia Station Wagon. we decided to stay in a tent most of the days. Then we set our route (you can see it on the map)

Öncelikle Bu tip bir yolculuk kararının nasıl verildiğine değinmem gerekli sanırım. Daha önceki gezilerimizde olduğu gibi bu gezimiz de “İsveçe mi gitsek?” Sözü ile başlayıp 1 haftada 4000 km yol yaparak Danimarka, İsveç ve Norveç üzerinde gezineceğimiz şahane bir plana dönüştü. Aslına bakarsanız Danimarka kısmı biraz yavan kaldı ama tadı da damağımızda kaldı. Her zaman ki gibi ilk olarak ulaşım olanaklarımızı ayarladık. Uçak biletlerimizi 5 ay önceden aldık ve hava alanına indikten sonra hemen yanından alabileceğimiz arabamızı kiraladık. 4 kişilik bir ekip olarak bavullarımızı taşıyabileceğimiz büyüklükte bir araç gerekiyordu bu yüzden Skoda Octavia Station Wagon da karar kıldık.(Umduğumuzdan çok daha iyi bir araba olduğunu söylemem gerekli dönüş yolunda hepimizin kafasında bu arabadan almak vardı açıkçası) Konaklama ile ilgili olarak da yanımıza çadır alacak ve genelde çadırda kalacağız diye karar aldık. Sonrasında güzergahımızı belirledik.(Haritada görebilirsiniz)

IMG_7263.JPG
Our journey date is September 16th. Denmark, Sweden, and especially Norway are known about their expensiveness. We had to prepare for that too. We received hearty and nutritious foods and drinks that won't deteriorate. (coffee, tea, canned foods, sausage, pastry, burrito, wrap, etc ...) 2 tents and 4 pieces of the sleeping bag and we were ready for the trip.

Yolculuk tarihimiz 16 Eylül. Danimarka, İsveç ve özellikle de Norveç’in pahalılığı dillere destan. Buna da hazırlanmamız gerekliydi. Yanımıza çabuk bozulmayacak doyurucu ve besleyici yiyecekler ile içecekler aldık. (kahve, çay, konserve gıdalar, sucuk, poğaça, börek, sarma vb...) 2 adet çadır ve 4 adet tulumumuz ile yolculuğa hazırdık.

IMG_7252 (Edited).JPG
As we planned, we landed at 03:30 in the morning in Copenhagen. We walked around a bit. We waited for the hour because our car purchase time was 07.00. Then we took our vehicle and started our journey. There is a bridge between Copenhagen and Malmö. We wanted to spend some time in Malmö. The Turning Torso building I wanted to see was here. This building, which was the work of Santiago Calatrava, always impressed me. A close look was satisfactory. All the buildings around him had their own unique style and impressed me separately. We had a cup of coffee at the seaside and we continued on our journey to the North.

Planladığımız gibi sabaha karşı 03.00 sularında kophenag hava alanına indik. Biraz çevreyi gezindik. Kiraladığımız aracı alış saatimiz 07.00 olduğundan bu saati bekledik. Ardından aracımızı alıp yolculuğumuza başladık. Kophenhag ile Malmö arasında bir köprü var(Araçta otomatik geçis sistemi vardı o yüzden her hangi bir bedel ödemek zorunda kalmadık ancak normalde ücretli) Malmö gerçekten çok güzel bir şehir. Biraz burada zaman geçirmek istedik. Benim de görmek istediğim “Turning Torso” binası buradaydı. Santiago Calatrava’nın eseri olan bu bina her zaman beni kendine hayran bırakmıştır. Yakından görmek tatmin ediciydi. Çevresindeki binaların tamamı da kendine has stillere sahipti ve ayrı ayrı beni etkiledi. Deniz kenarında bir kahve içip biraz sohbet edip yolumuza devam ettik.

IMG_7287.JPG

IMG_7225 (Edited).JPG

In fact, we stopped at various places on the road, but almost all of Sweden is similar. They have regular, green and environmentally friendly cities. Their people are pretty friendly too. Sweden is a place you can raise your children with no worries. We thought there might be a border between Sweden and Norway, but we noticed that there was none.

Aslına bakarsanız yol üzerinde çeşitli yerlerde durduk ancak İsveç’in neredeyse tamamı zaten benzer. Düzenli, yeşil ve çevre dostu kentleri var. İnsanları da gayet sıcak kanlı. Tam çocuk yetiştirilecek yer bana kalırsa. İsveç ile Norveç arasında sınır olabileceğini düşünüyorduk ancak geçtiğimizde farkettik ki sınır yokmuş.

IMG_7334.JPG

IMG_7373.JPG

We arrived in Oslo at midnight. We got a room with a bunk bed and we spent that night there. We've rested a little bit of road fatigue. We went on a tour in Oslo in the morning. Oslo felt me a little cold and foggy. The overall structure is the mix of old buildings with new buildings and old ones. Again an order and silence dominate. In general Norway nature and cities, Oslo is a bit too "Concrete" for me.

Gece yarısı Oslo’ya vardık. Ranzalı bir oda tuttuk ve o geceyi orada geçirdik. Yol yorgunluğunu biraz da olsa attık. Sabahında Oslo’da bir tura çıktık. Biraz buğulu ve soğuk bir şehir iszlenimi bıraktı bende nedense. Çok ısınamadım açıkçası. Genel yapısı eski binalar ile yeni binaların karması. Yine bir düzen ve sessizlik hakim. Ama Norveç’in geneli için biraz fazla “Beton” bir şehir görünümünde.

IMG_7367.JPG

IMG_7309.JPG
The Oslo Opera House was really worth a visit. The reason why the building is a competition project is the evidence that the landmark buildings must be achieved through competitions. I hope I can go to watch a show someday. After a bit more tour around, we left Oslo. The entrances and exits to the city are provided by tunnels and there are roundabouts within the tunnels.

“Oslo Opera binası” gerçekten görülmeye değerdi. Bir yarışma projesi olan bina neden sembol binaların yarışmalar ile elde edilmesi gerektiğini kanıtlar nitelikte. Umarım bir gün gösteri izlemeye de gidebilirim. Çevrede biraz daha turladıktan sonra Oslo’dan da ayrıldık. Şehre giriş ve çıkışlar Tüneller ile sağlanmış ve Tünellerin İçinde döner kavşaklar var. Tünel yaptık diye övünen ülke yöneticilerimiz gidip görseler muhtemelen yaptıkları tünellerden utanırlar ve bir daha konusunu açmazlar.

IMG_7399.JPG

The part that's been up to here was actually a bit of an introduction. Our main goal was to see and experience the wonderful nature of Norway. After a few hours of exiting the Oslo, the highway is already running out and you are starting to move completely in nature. I'm going to finish this article here while I'm travelling to Stavanger. In the next article, we will start from Stavanger and move towards the North.we

Buraya kadar olan kısım aslında bizim için de biraz giriş kısmıydı. Esas amacımız Norveçin o muhteşem doğasını görüp deneyimlemekti. Oslodan çıktıktan bir kaç saat sonra zaten otoban bitiyor ve tamamen doğanın içinde hareket etmeye başlıyorsunuz. Stavanger’e doğru seyahate başlamışken bu yazıyı da burada bitireyim. Bir sonraki yazıda Stavanger’den başlayıp Kuzeye doğru ilerleyeceğiz.

Travel with Friends (Skopje, Macedonia)
Travel with Friends (Mostar, BiH – Sarajevo, BiH)
Travel with Friends (Trebinje, BiH – Dubrovnik, Croatia)
Travel with Friends (Kotor, Montenegro)
Travel with Friends (Budva, Montenegro)
Travel with Friends (Ohrid, Macedonia)
Travel with Friends (Halkidiki, Greece)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık :) Baya hızlıydı sanırım yani anlatışınızdan sürekli bir hareket sezinledim.

·

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim. 7 günde 4.000 km yol geçtik. Sürekli hareket halindeydik neredeyse. Biraz daha fazla zaman ayırmak isterim bir dahaki gidişimde.

·

You got a 5.97% upvote from @minnowvotes courtesy of @etasarim!

çok güzel bir gezi yazısı olmuş, benim de ilgimi çeken yerlerden isveç-norveç belki bir gün kısmet olur:)

ilk foto şahane değil mi ya, biraz baş döndürücü de olsa orada uzun süre kalabilirmişim gibi geldi:)
ellerine sağlık, devamını da merakla bekliyorum..

·

Umarım bir gün gitmek nasip olur. Oradayken çok sıklıkla kurduğumuz cümle "fotoğraflar gözün gördüğü gibi çımıyor" fotoğraflardan daha şahane bir yer olduğuna emin olabilirsin. İlk fotoğraftaki yerde çok uzun süre dikilemiyorsun maalesef çünkü herkesin fotoğraf çektirmeye çalıştığı yer orası ama diğer taraflarında oturabilirsin.

Yine @zoltarian ve yine muhteşem bir yazı. Fotoğraflar ayrı güzel. Eylül'de o taraflara gittiğinden haberim yoktu. Ellerine emeklerine sağlık. Devamını da merakla bekliyor olacağım :)

Bu yazısında zoltarian #gezi tagini kullanmamış dediler, hayatta yapmaz inanmam dedim :))

·

:) Teşekkür ederim. #gezi tagını diğerlerinde kullanırım artık. Geçen Eylül çıktığımız bir geziydi aslında ama ancak vakit bulabildim bir şeyler yazmaya. Bu eylülde Londra'ya taşındım.

·
·

Tamam :) Taşındığından da haberim olmadı. Oralardan bol bol yazılar bekleriz artık :))

·
·
·

Düzen oturtabilirsem daha fazla katkı yapmayı planlıyorum bakalım hayırlısı.

This post is supported by $0.24 @tipU upvote funded by @ruen :)
@tipU voting service instant upvotes | For investors.


Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c-squared topluluk hesabından oy ve resteem almıştır.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and resteemed by the @c-squared community account after manual review.
@c-squared runs a community witness. Please consider using one of your witness votes on us here

It looks like you have planned your trip properly. Everything was booked on time and you even took some food with you. Great!

I've been to the Nordics only once and it was in Sweden (Gotenburg). I have always wanted to come back and see other countries as well as this part of Europe is very special. I'm glad for you that you could experience it and thank you for documenting your trip for us.

Have a lovely day!

·

Thank you for your kind comments. I think Nordic part is a must see.

Very built up and changed since visiting in the 1970's, again in 2005 @zoltarian, I must be honest in saying I do prefer being outside of the cities.

We traveled by train using youth hostels we found it to be very comfortable throughout Denmark, Sweden and Norway.

My only regret was not having digital photography those days.

·

We didn't use hotels very much. We were camping outside near a lakeside or in a field we find camping is alright. I can suggest staying outside because you can be wherever you want. and you can see all the stars in the nights. Don't regret about digital photography It still can't render the image what your eyes see :)