GÜNE ENERJİK SMOOTHİE İLE ENERJİK BAŞLAYIN

4년 전

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize enerji dolu günler diliyorum. Öncelikle smoothie nedir? Onu anlatmakla başlayalım, mutlaka bilmeyenler vardır. Sağlıklı beslenme programlarında ve diyetler de yer alan meyve sebze, bazen yağlı tohumlar, kuruyemişler v.b. gıdalarla blender da çekilerek hazırlanabilen soğuk bir içecektir. Lüx Cafe yada Restoranlarda çoğumuz mutlaka denk gelmişizdir.
Enerjik smoothie mizin içinde hangi meyve ve gıdalar var öncelikle onları sayalım Muz, Yaş Hurma, Ahududu, Yer Fıstığı ve Yoğurt bulunuyor. Özellikle içinde bulunan Ahududu dan bahsetmek istiyorum sizlere,
ahududu.jpg
Ahududu meyvesinin içerdiği antosiyanin adlı madde bağışıklık sistemini destekleyici ve kan şekerini düşürücü etki gösterir. Antosiyanin insülin salınımını artırarak, kan şekerinin düşmesine yardım eder. Günlük 150-200 gram ahududu tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bir kase taze ahududu 8 gr lif, 186 mg of potasyum, 31 mg kalsiyum, 26 mcg folat, 32 mg C vitamini, 167 mcg lutein ve zeaxanthin içerir. Ahududu antioksidan ve antikanserojen etkileri olan Fenol, Flavon ve Flavonoid adlı maddeleri de içerir. Ayrıca ahududu antioksidan değerleri yüksek bir meyvedir.
Şimdi de Asıl Smothie mizin başlığını da içeren enerjik kelimesinin anlamını dolduran Yer Fıstığını da İnceledikten sonra tarifimize geçebiliriz. Yer fıstığının faydaları arasında en bilineni enerji verici olmasıdır. Yer fıstığı yorgunluğu giderir ve vücudun canlanması için gereken enerjiyi verir. Daha çok gelişme çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilen yer fıstığı, iyi bir protein kaynağıdır. Bu sebepten dolayı spor yapanlar tarafından da tercih edilir.
Malzemeler.jpeg
Sırada işin en güzel tarafı tarifimiz var:
Malzemeler:
1 Adet Muz
3 Adet Yaş Hurma
3 Yemek kaşığı dondurulmuş Ahududu
15-20 Adet kavrulmuş Yer Fıstığı
1 Kase Yoğurt
Tarif:
Tüm malzemeler blender'a koyulur, yaklaşık olarak 2 dakika blender çalıştırılarak, karışım tamamen homojenize olarak içinde sert ve pütürlü gıda kalmayana kadar çekildikten sonra Servis edilebilir. Yaz günlerinde serinletici ve ferahlatıcı olacaktır, İsterseniz biraz daha soğuk olmasını tercih ederseniz Buz ekleyebilirsiniz.
WhatsApp Image 2018-04-10 at 10.42.34 (1).jpeg
Hepinize afiyet olsun. Bol enerjili günler dilerim :)
Not: Yukarıda yeralan resim ve makale bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

bardağı görünce ağzım sulandı 😋