turkcebilim Bir Saman Alevi Değildir....Yarışma !!!

2년 전


Bilmiyorum saymadım. Ama bilimsel içerikleri olan postlarımın sayısı belki de 60'ı geçiyordur. Bu postlarımdan kaydadeğer büyüklükte upvote alanlar 1 ya da 2 tanesidir. Onlar da İngilizce olan ve SteemStem'den aldıklarımdır. Geriye kalan hemen hemen hepsi 0.1$ ila 3$ almıştır. Ama ben yazmaktan hiç bıkmadım. Sıkılmadım. Ya da durum böyle diye hiç üzülmedim. Çünkü postun ne kazandığı önceliğim değil. Benim önceliğim bilimin ve teknolojinin eğlencesini yazarak ve okuyarak yaşamak

#turkcebilim tag'ine yazan bir çok değerli arkadaşım var ve bazen bana geribildirimde bulunuyorlar. Postlarının pek ilgi görmediğini, çok fazla ilgi görmediğini ve upvote'ların çok düşük olduğunu iletiyorlar. Ben onların yazılarında her an için bilim adına yazmayı bırakacakmış gibi bir hava seziyorum.

Sakın Ola!!

Biz #turkcebilim tag'ini niye başlattık? Yazılarımızla şöhret olmak ya da SBD'leri depolayıp depolayıp kriptoparadan yangını vurmak için değil. Bilime olan ilgiyi ve farkındalığı bu tag sayesinde yakalamak ve ortak bir oluşum altında buluşmak için. Yeri gelecek yazdığınız yazıya (kaliteli olduğuna ne kadar emin olursanız olun) 0.001$'lık kendi upvote'unuzdan başka upvote, kendi promosyonunu yapmaya çalışan promoter service'in otomatik comment'inden başka bir yorum bulamayacaksınız.

Kaynak

Bilim ve teknoloji, hatta genel anlamda bilgi bunların hiç birine bağlı değil. Bilgi buraya da ait değil. Bilgi size ait, bize ait, hepimize ait. O nedenle bizim amacımız bilimle yoğrularak paylaşmak... başka bir şey değil. #TR oluşumu altında çok değerli yan tag'ler de var. Özellikle live video ve sanat konusunda da çok değerli Türk Steemit'çilerimiz var. Çok da kaliteli işler var. Ama inanın ki bilimin heyecanı ve büyüsü bir başka. Her gün yeni bir şey öğrenmek, yeni bilgileri heyecanla paylaşıp, karşıdakinin Vay beaahhğğ dediğini hissetmek Steemit'i daha da bir renkli yapıyor.

Kaynak

Bu Bir Saman Alevi Değil. Devasa Bir Yangın

Elini taşın altına koymaktan hiç çekinmeyen çok değerli Steemit arkadaşlarımın sayısı o kadar fazla ki. Hepsiyle birer birer gurur duyuyorum. Adamlar işini gücünü bırakıp, tüm enerjisini ve vaktini buraya yoğunlaştırıp elinden geldiğince yeni ve ilgi çekici TR oluşumları yapmak için didinip duruyorlar. Hepsi ne için?

#TR olarak, hep birlikte büyüyüp şu Steemit'e gününü gösterelim diye!

Vefakat ne yazık ki çoğu binbir heyecan ve emekle başlatılmış yeni oluşumların ya bıkkınlıktan ya da umulanın bulunmamasından ötürü Saman alevi gibi parlayıp yavaş yavaş bitmekte olduğunu görüyorum. Bu çok üzücü değil mi? Evet oluşumu başlatanın teknik altyapıyı doğru düzgün tasarlayamamasından kaynaklanan problemler muhakkak vardır. Ama bunun ana müsebbibi aslında biziz arkadaşlar. Ya çok hızlı tüketiyoruz. Ya da hakettiği değeri vermiyoruz. Halbuki o oluşumlar bizim çoğumuzun belki de balina olmak için en önemli şansı olabilir. #turkcebilim saman alevi olmayacak! Sizden bu konuda söz istiyorum.

"Amaaan! İki kere yazdım işte. Ne upvote var ne bişey! Sıkıldım kardeş ben bu #turkcebilimden. Ne uğraşacam öyle bıdık bıdık bilimle ilimle. Bana ordan ekmek çıkmaz

diye düşünen şimdi şu anda bir daha #turkcebilim etiketini hatta bilime dair hiç bir şeyi ağzına dahi almamak pahasına bu bölgeden uzaklaşıp gitsin Dmania'ya! Bilim özgürlüktür. Bilim zevktir. Bilim sabır ve merak işidir. Bilim emek ve çalışmaktır. Bilim her anlamıyla azimdir. Bunu hiç bir zaman unutmayacak çooook büyük bir kemik kitle ile bu tag'i ve bu oluşumu bir Türk SteemStem'i yapacağız.

BUNUN KAÇARI YOK!!

BIKMAK, YILMAK, YORULMAK YOK

#turkcebilim Şenliklerini Başlatıyorum

Evet bu post aslında bir şenliğin başlangıç anonsu olacak. Bilim ve teknolojiye gönül vermiş herkes (Bilim deyince lütfen yalnızca Fizik, Kimya vs. gibi fen bilimleri anlaşılmasın, bilimsel metod ve doktrinlerin geçerli olduğu her alan buna dahildir.) bu tag altında ve bu oluşum ile damarlarına kadar Steemit'te geçirdiği her anı tüm doyumuyla hissedebilsin diye @kusadasi nın yaptığına benzer faaliyetler yapacağız. Biz bunlara projeler demeyeceğiz ama yarışmalar diyeceğiz. Bugün ilk yarışmamız başlıyor. Sizden zaman zaman bir konu hakkında post yazmanızı isteyeceğiz. Zaman zaman beyin fırtınası soruları soracağız. Zaman zaman sizden Steemit'te paylaşacağınız materyaller isteyeceğiz. Çoğu zaman da bu aktivitelerin konusunun ne olacağını ve ne şekilde bir şey yapacağımızı da Discord ile size soracağız (interaktivite ve decenteralization).

Kaynak

Şenliğin Bu İlk Faaliyeti Şerefine

Şenliğin bu ilk yarışması şerefine çok değerli olan aşağıdaki #TR destek oluşumları, İlk 3'e giren yarışmacıları upvote manyağına çevirecek. Bu oluşumları deyim yerindeyse tavlayan çok değerli arkadaşımız @ruen 'e emekleri için sonsuz teşekkürler. İlk 3'e giren'i 'Oh Be! Türkçe yazdığım posttan böyle bir upvote da mı alabilecektim' dedirtecek bu über Sponsorlarımız kimler miş gelin tanıyalım:

Quraturk: PGM ekibinin ürettiği ilk proje olan Quraturk,tr etiketi altında paylaşılan kaliteli, orijinal ve kurallara uyan içerikleri tespit edip ödüllendirmeyi hedefleyen bir kürasyon projesidir.

Jumbot: TR içerik oluşturucularına destek olma amacıyla kurulmuş bir oluşumdur. Özgün olarak oluşturulan içeriklerinin hak ettiği değeri alması noktasında üyelik sistemiyle faaliyet göstermektedir.

Trliste & Tryardim: Steemit Türkiye Discordu bünyesinde faaliyet gösteren , tr etiketi altında yazılan kaliteli içerikleri oylamayı ve desteklemeyi amaç edinmiş bir topluluk yardım projesidir.

Hede-io: Steem blockchain üzerine kurulu bir sözlük sitesidir. Kullanıcıların bir sözlük sitesinden istediği her şeyi sunar ve katkı yapma imkanını verir. Yapılan katkıları da maddi açıdan ödüllendirir. Ödüllendirmesinin yanında, Steem blok zincirine bağlı bir oluşum olduğu için attığınız her entry sonsuza dek saklanmaktadır

PGM: Açılımı Proje Geliştirme Merkezi olan PGM, başlangıç için Türk kullanıcılarını, orta vadede diğer lokal toplulukları uzun vadede ise tüm Steemit’i kapsayan bir ar-ge merkezi olmayı hedeflemektedir. Oluşturduğu kreatif kitle ile genel kullanıcı kitlesinin gelişim ve eğitimine yardımcı olmayı hedefleyen projeler üretir veya bu tip aktif projelere çeşitli kategorilerde ücretsiz destek sunar.

Treasureteam: Steemit konusunda kullanıcılara yardımcı olmayı, özgün ve kriterlere uygun içerikler üreten yazarları belli bir katılım ücreti karşılığında oylayarak destek vermeyi amaç edinen yerel bir küratör projesidir.

turkcebilim: Biliyorsunuz zaten ;))


Pekala Gelelim Yarışmanın Konusuna: Sizden Şu aşağıdaki kırmızıyla yazılmış konuyla İlgili GERÇEKTEN SİZİN GÖRÜŞ, BİLGİ VE DÜŞÜNCELERİNİZİ İÇEREN emek verilmiş bir post yazmanızı istiyoruz.

Kural?

Yüksek yüksek kurallar belirleyerek sizi zıvanadan çıkarmak son isteğim. İki- Üç isteğim var o kadar.

  1. Özenin

  2. Beğendiğiniz Diğer Yarışmacılara Upvote Verip, Sorular Sorun, Onların Postuna Dahil Olun. Bu nedenle Yalnızca Kendiniz Değil. Onları Da Okuyun, Düşünün.

  3. 2 Paragraf 1 Resim Yapıp Da Yeni Kurulmakta Olan Bu Camia'da Kendinizi Gözden Düşürmeyin

  4. Bilimsel Olsun. Bilimsellik Dışı Şeylere Sadece Bu Post'ta Değil Hiç Bir Şeyde Aman Vermeyin Zaten

  5. Küfür, Ağır Konuşma, Rencide Etme, Ötekileştirmeden Uzak Durun

  6. #tr Başta, #turkcebilim İkinci Sırada

  7. Gerisi Zaten Bildiğiniz Şeyler. (Banner'ı Postun Sonuna Kullanma vs. )

Konu

Sizce Bilim nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalıdır? Bilim İnsanı Kime Denir?

Not: 'Sizce' kısmı önemli dikkat!

6 Gününüz Var. Bir 7nci Güne Esnetebiliriz. Bakarız Duruma Göre. Siz Bize Değil Biz Size Uyarız. Gerçi Artık Sizi Bizi Yok Hep Birlikteyiz.

De Hadi Ne Duruyorsunuz. Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar Şenlik Başlasın. Her Hafta Ya Da 10 Günde 1 Yapmaya Çalışacağız Bunu

#turkcebilim Discord Kanalı İçin Buraya Tıklayınanimasyonum.gif

turkce.png


Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Kaliteli bu oluşumun bir parçası olmak için elimden geleni yapmaya hazırım. #tr ve #turkcebilim tagi'ni tanıtmaya, desteklemeye ve katkı sağlamaya bende varım.

·

Teşekkür ederiz. Hoş geldiniz aramıza.

Kesinlikle katılmayı düşündüğüm bir etkinlik olacak :) henüz yeni başlayan bir proje olmasına rağmen o kadar akıcı içerikler meydana geliyor ki Türk topluluğuna olan inancım bu sayede daha da çok artıyor.

Eminim bu yarışmada da çok çok güzel yazılar çıkacaktır. Merakla bekliyorum :)

·

Kesinlikle katılıyorum. #turkcebilim çok sevildi ve daha da sevilecek.

Ben de varıım :) Elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım :)

Hocam #turkcebilim e olan katkılarınız gerçekten takdir edilesi bir nitelikte. Zaman zaman böyle paylaşımlar yapıp insanları uyandırmanız beni benden alıyor .d
Ben de bir kaç paylaşım yapmıştım ve gerçekten güzel destekler aldım.Yeni yazılar yazmak istiyorum ama nedense #turkcebilim e koyulması hakkında hep bir kararsız kalıyorum.Diğer yazılarım da 'bilimsel yazı' niteliğinde mi bilmiyorum ama bunu da biraz araştırıp ve #turkcebilim etiketindeki yazılara daha çok dikkat ederek yeni bir şeyler yazmaya başlayacağım.O zamana dek sağlıcakla kalın.

·

Aslında 'Bilim Nedir?' Temalı bu yarışma tam da bu soru işaretlerinizi gidermeye yönelik bir fırsat. Bu yarışmaya katılın bence. Bilim nedir? Bilimsel yöntem nasıl olmalıdır? Bilimsel yaklaşım ve raporlama ne şekilde yapılabilir gibi soruların cevaplarını araştırma şansı da bulacaksınız böylelikle. Bunları araştırıp öğrendikten sonra da zaten hangi yazını bilimsel nitelikte hangileri değil. Kendiniz çok rahatlıkla ayırtedebileceksiniz.

Tebrik ediyorum ve cürmüm küçük olsa da bende bu ateşin içerisinde olmak istiyorum :)

·

Yakacağınız ateş dağları eritecek. Demedi demeyin.

Çok güzel yazılar geleceğinden eminim ama elimden geleni yapacağım bakalım :)

·

Hepsini noktasına, virgülüne kadar tek tek okuyacağız. Kim billir neler öğreneceğiz!

Merhaba @gokhan83kurt,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
diğer üyelerden de oy aldı.

@trdaily, türkçe etikete sahip içerikleri belirli filtrelerden geçirip rastgele olarak oylayan bir bottur.

Arzu ederseniz @trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by gokhan83kurt from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Steemit’te yazmaya yeni başlamış biri olarak bu tarz oluşumlar beni çok heyecanlandırıyor :) Çok güzel yazılar çıkacağına eminim. Ben de elimden geleni yapacağım. O zaman ne duruyoruz haydi başlayalım. :)

·

Aynen. Boşa geçen her saniye (her anlamda) büyük bir kayıp olacaktır.

Yeniden hayırlı uğurlu olsun hocam. İlginin yüksek olması beni çok memnun etti. Güzel paylaşımlar yapalım da "bunlar ne yazmış beaahhğğ" desinler. :))

·

İlgi çok yüksek. Sıkı takipçilerimden birisi olduğunu biliyorum. #turkcebilim etiketi açıldıktan sonra ilk yazan ve istikrarlar yazmaya devam eden ve ileride de yazacak olan kişilerden birisi olacağına hiç kuşkum yok. Çünkü bilimi seviyorsun.

·
·

Teşekkür ederim hocam, hayatta bilim olmazsa olmaz. Hayat zaten başlı başına araştırmaya, geliştirmeye değer bir bilim. :))

Bende elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım :)

·

En ufak bir şüphem yok. Kemik ekibimizin omurgasısın desem abartmış olmam.

·
·

Tesekkur ederim,biraz daha platforma alisayim cok daha guzel destek ve etkinliklerle belirledigimiz kelimenin yukselmesi icin yardimci olmaya calisacagim.

Ben söz veriyorum. Steemit kullandığım sürece #turkcebilim etiketinin yeri bende ayrı olacak :) gerekirse 3 kişi bakarız ama bakarız çünkü güzel

·

Teşekkür ederim. Benim senin sadakatin, emeğin ve bu konulara olan ilgin ve sevgin hakkında hiç şüphem yok zaten.

Güzel yarışma katılacağım gayet yararlı. :)

·

Bazı yazılarınızı ilgi ve zevkle okuyorum. Kaleminiz oldukça kuvvetli. Sizin varlığınız değerimize değer katacak. Hoş geldiniz.

Elimden gelen bütün desteği vereceğime inanabilirsiniz çok güzel bir etkinlikte hep beraber gelişelim :)

·

Yeni olmanız ve bunu oraya yazmanız zaten her şeyi açıklıyor. Hoşgeldiniz. Sizi görmek çok güzel olacak aramızda.

·
·

Hoşbulduk teşekkürler.

discord kanali icin davetiye yollayabilir misiniz

·

Ben Okudum bile çoktan 😊

·
·

Biliyorum :) Sadece yarışma duyurusunun altına atılır ya yarışan içerikler. O nedenle bıraktım. Geleneksel :)

YOU JUST GOT UPVOTED

Congratulations,
you just received a 36.64% upvote from @steemhq - Community Bot!

Wanna join and receive free upvotes yourself?
Vote for steemhq.witness on Steemit or directly on SteemConnect and join the Community Witness.

This service was brought to you by SteemHQ.com

Türkçe bilimin gelişmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım. 😃 Başarılar dilerim 😊

Son 24 saat @doctorbishop ve @gokhan83kurt gözleri yaşlı "@ecotone bizim için, yarışma için yazar mı?*" diye bekliyorlar. Umutlarını yitirmediler...

·

Haha. Ner'deee.
Bilime küstüm şu sıra, fantastic takılıyorum:)

  ·  2년 전

Katılmak şart oldu